Siyonizm’in Makyözü Hollywood

Genç Öncüler / Faaliyetler 14 Ocak 2022 0 Yorum

Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak Aksa yılı çerçevesinde düzenlediÄŸimiz programlar serimizde 7 Ocak’ta Yönetmen Abdülhamit Güler’i ağırladık. “Siyonizm’in Makyözü Hollywood” baÅŸlıklı konferansımızda sinema ve Yahudileri, sinemanın gerçeklik algısındaki makyöz rolünü Hollywood çerçevesinde konuÅŸtuk.

Sinemanın kendi içerisinde bir gerçeklik algısı üzerinden yürüdüÄŸünü belirten Güler, bu açıdan sinemayı gerçekliÄŸin makyajla sunulduÄŸu bir alan olduÄŸunu vurguladı. Bu çerçevede Hollywood’un da kendi gerçekliÄŸini üretmiÅŸ olduÄŸu filmleri kendi makyözleri ile süsleyerek sunduÄŸunu söyledi. Yahudilerin sinema alanına giriÅŸini onların yüzyıllardır ticaret ile uÄŸraÅŸmaları ile baÄŸdaÅŸtıran yönetmen, Ä°kinci Dünya savaşında zulüm gören Avrupalı Yahudilerin Amerika’ya yaÅŸayabilmek için göçü sonrasında sinemayı bir para kazancı noktası halinde görmeleri sonucu Yahudilerin sinemaya girdiklerini ifade etti. Sinema alanında erken dönemlerden beri var olmanın bir sonucu olarak Yahudiler kendi problemlerini sinema makyözü ile sunmuÅŸ oldu. Bu meyanda Ä°kinci Dünya savaşı ve Holokost’u konu alan filmlerin çokluÄŸunu vurgulayan Güler, Yahudilerin bakış açısının filmlerdeki tezahürünü “Schindler’in Listesi” filminden kesitlerle açıkladı.

Yahudi ile Siyonist arasındaki ayrıma dikkat çeken Abdülhamit Güler, Yahudilerin de tarihte çeÅŸitli zulümler yaÅŸamış olduÄŸunu ancak bu arka plandan faydalanarak Filistin’de Aksa’da yapılan zulmü meÅŸrulaÅŸtırma çabasında olanların Siyonistler olduÄŸunu vurguladı. Bu meÅŸrulaÅŸtırma çabasında günümüzdeki yapay gerçeklik algısını en güzel ÅŸekilde ortaya koyan ürünlerden biri olan sinemanın, eÄŸlence aracı olmasından ötürü insanları kolay bir ÅŸekilde etkileyerek kendi gerçekliÄŸini empoze ettiÄŸini belirtti.

Dönemin kapanış programını eda ettiÄŸimiz bu konferansımıza ve önceki konferanslarımıza katılan baÅŸta Yönetmen Abdülhamit Güler olmak üzere katılımcı tüm konuÅŸmacılara ve arkadaÅŸlarımıza Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak teÅŸekkür ederiz. Gelecek dönem görüÅŸmek üzere, takipte kalın...

 


Okunma : 28

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder