Genç Öncüler Üç Aylara Başlangıç İftarı

Genç Öncüler / Faaliyetler 14 Mart 2019 0 Yorum

 Üç ayların başlaması ile Recep ve Şaban’ın bereketinden nasiplenmek, Ramazan’a hazırlık yapmak ve kardeşlerimizle bir sofrada buluşmak isteği ile 8 Mart Cuma günü 70 kardeşimizle birlikte iftar programında buluştuk.  İftar vesilesi ile uzun zamandır görüşemediğimiz kardeşlerimizle hasbihal etmenin ve aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu bir kez daha yaşadık.

 Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programımız iftarın ardından yapılan dua ile devam etti. Sümeyye Güven ile Allah’a olan bağlılığımızı, Saliha Can Üstün ile üç ayları nasıl ihya etmemiz gerektiğini konuştuğumuz programda, kültürel bir mirasımız olan şivliliği hatırlayıp, iftarımıza katılan kardeşlerimize şivlilik hazırlamamız manevi duygularımızın yeniden canlanmasına vesile olmuş oldu.

“Allah’ın bize Recep ve Şaban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır” hadisi şerifine hep beraber amin dediğimiz programın sonunda kardeşlerimiz ile helalleşip, nice iftar sofralarında bir araya gelebilmek duası ile ayrıldık.

Şivlilik, Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir.


Okunma : 1079

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder