Genç Öncüler Kısadan Hisse Kısa Film Günleri Tanıtımı Yapıldı

Genç Öncüler / Faaliyetler 19 Şubat 2019 0 Yorum

 

 Bu yıl 4. Gerçekleşecek olan Genç Öncüler Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nin basın tanıtımı 7 Kasım tarihinde Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesislerinde yapıldı. 2015 yılında ‘Evsizler’ teması ile ilki düzenlenen yarışmanın ikincisi ‘Bireyselleşme ve Aile’ temasıyla, üçüncüsü ise ‘Güven’ temasıyla gerçekleşmişti. 2015 yılından beri devam eden Genç Öcüler Kısa Film Yarışması, bu yıl  konsept değişikliğine giderek ödül töreninin yanı sıra söyleşiler ve film gösterimlerinin de yer alacağı bir program  şeklinde KISADAN HİSSE KISA FİLM GÜNLERİ başlığıyla yoluna devam edecektir. Yarışmanın bu yılki teması ise ‘Birlikte Yaşama Kültürü’ olarak belirlendi.

 Yapılan basın toplantısında konuşan Genç Öncüler Gençlik Hareketi Başkanı Aşkın Özcan, Sinemanın gelişimine ve yeni yeteneklerin keşfedilmesine katkıda bulunan kısa film sektörünün önemine değindi. Özcan, temanın Birlikte Yaşama Kültürü olarak seçilmesinin altında yatan sebep olarak, din, dil, ırk ve mezhep farklılıklarının bir çatışma değil, bir zenginlik olduğunu belirterek bu konuda bir farkındalık uyandırmak amacında olunduğunu ve özellikle sanatın bu anlamdaki gücünü etkili bir şekilde kullanarak toplumda problem olarak görülen meseleleri gündeme taşıyıp kamuoyu oluşturulmasının arzulandığını belirtti.

 Aynı vatan topraklarında yaşayan, aynı geçmişe sahip olan ve yüzlerce müşterek değerlere sahip bulunan bizler, birlikte yaşama ahlakına sahip olmalıyız ki mutlu olalım ve geleceğimizi güven altına alalım. Değilse aramıza tefrika, fitne gireceği ve bizi perişan edeceği aşikardır diyerek Birlikte Yaşama'nın önemini vurgulayan Aşkın Özcan, mikrofonu yarışmanın kıymetli jüri üyelerine takdim etti.

 Jüri Başkanı Nazif Tunç, sinemanın kısası da uzun metrajı da artık çok kıymetli olduğunu belirterek , “Bir zamanlar sanat disiplinlerinden olan şiir, resim, edebiyat ayrı ayrı değerliydi. Bugün onların yerini sinema aldı. Bu yüzden sinema  felsefeyi de içine alan birleştirici bir sanata dönüştü. Bütün sanatların baş tacı olan sinema bir irşad ve tebliğ vasıtası olarak da kullanılmakta. Bu yüzden çok kıymetlidir” dedi.  

Oyuncu Mehmet Usta, “Sinemaya gönül veren birisi olarak sinemayla ilgili her şeye mümkün olduğunca katılmaya çalışıyorum, katılamadığım programlara da gönülden destek veriyorum. Genç Öcüler, Kısadan Hisse Kısa Film Günleri ile gelenekselleşecek bir iş yapıyor. Kısa filmler sinemanın başlangıcı olduğu için en çok ihtimam gösterilmesi gereken noktasıdır” diyerek, sinemayla ünsiyet kurmaları için gençlere yeni alanlar açılması gerektiğini belirtti.

 Gazeteci, yazar Gülcan Tezcan da gençlerin artık kendilerini ifade etme biçimi olarak görsel alanı çok fazla kullandıklarını, gençlere ulaşmanın en güçlü kanallarından birinin sinema olduğunu söyledi. Tezcan, eğitimde değerler konusunun önemli olduğuna vurgu yaparak, "Birlikte Yaşama Kültürü' temasının seçilmesi bence çok isabetli. Çocuklarımızın bilhassa Suriyeli arkadaşlarıyla birlikte yaşamayı bu çağlarda öğrenmesi gerekiyor. Şimdiden öğrenir ve konuda hassasiyetleri gelişirse önümüzdeki yıllarda karşılaşabileceğimiz sorunları çok kolay atlatabiliriz gibi geliyor." ifadelerini kullandı.

 Yapımcı Sinan Sertel de  bu tür programlar ve yarışmalar ile gençlerin desteklenmesi gerektiğini ve kısa film yarışmalarının genç yeteneklerin desteklemesinde  ve teşvik edilmesinde kullanılacak etkili bir yol olduğunu belirtti.   

 4. Kısadan Hisse yarışmasının Jüri üyeliklerini, Türkiye'nin önemli yönetmenlerinden Nazif Tunç, oyuncu ve senarist Görkem Yeltan, gazeteci yazar Gülcan Tezcan, akıllara Ekmek Teknesi dizisinde ki Ölü karakteriyle kazınmış olan usta oyuncu Mehmet Usta ve film yapımcısı Sinan Sertel'in yapacağı açıklanan yarışmada son başvuru tarihi ise 8 Mart 2019 olarak belirlendi.

 Jürinin seçimini yapmasının ardından sonuçlar 02 Nisan 2019’da açıklanacak. Yarışmada “Birlikte Yaşama Kültürü” temasını en iyi yansıtan birinci filme 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL, üçüncüye 4 bin TL verilecek. Ayrıca Jüri Özel Ödülü'nü kazanan yapıma 2 bin TL, Genç Öncüler Özel Ödülü'ne değer görülen filme 2 bin TL ve Mansiyon Ödülü kazanacak 5 yapım da biner TL'lik para ödülünün sahibi olacak.

 Yarışmaya ilişkin başvuru, katılım koşulları ve teknik bilgiler, www.kisadanhisse.org adresinde yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Okunma : 1279

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder