Genç Öncüler'in Haziran/143. Sayısı

Genç Öncüler Gündem 15 Haziran 2019 0 Yorum

 

Genç Öncüler’in Haziran/143. sayısı “Dil Toplumun ÖzgürlüÄŸüdür” manÅŸetiyle çıktı!

Dergide bu ay lisanın toplumların hayatındaki yeri ve insanlar arasında kurduÄŸu baÄŸ; Türkiye’deki harf devrimi, Latin harflerini kullanmaya baÅŸlamamızın bizi kendimize ve tarihimize yabancılaÅŸtırması ve bu hususta kaleme alınmış çeÅŸitli zamanlardaki yazılar dosyaya taşınıyor.

Derginin sunuÅŸ yazısı ÅŸöyle:

Dil ile irtibatımızı kaybediyoruz. Farklı kültürleri gelecek kuÅŸaklara taşıyan dil, modern dünyanın insanı gibi tektipleÅŸiyor. Tibet’in gençleri Kanada sokaklarındaki kot pantolonları giyiyorsa, Hartum’da Amerikan içeceÄŸi kola tüketiliyorsa, Ä°stanbul’un sokaklarında tarhana çorbası deÄŸil de “fast food” ürünler satılıyorsa burada bir maraz var demektir. Kıyafetlerindeki benzeÅŸme, kültürleri de bir mecraya götürüp orada bir kalıba sığdırıyor. Dillerin de bundan nasibini aldığı muhakkak. Her dil, toplumun aynasıdır. Anlattıkları ve anlatamadıkları; kelimelerin yüklendiÄŸi manada açığa çıkar. Åžimdi biz sevgiliye bin yıldır “yar” demiÅŸsek, “flört”ü haram bildiÄŸimizden.

Mesele dil olunca “Harf Devrimi” konusunda da konuÅŸmak elzem. 2019 Türkiye’sinde Türkçe konuÅŸurken belki kullandığımız harflerin 91 sene önce deÄŸiÅŸtirilmesi bizim için pek bir ÅŸey ifade etmeyebilir. Öyle ya; insan varlığını bilmediÄŸi ÅŸeyin yokluÄŸunu hissetmez. Fakat meseleyi kavramaya gayret edelim. Biz Türkler Müslüman olmazdan evvel pek de derli toplu olmayan yazımıza Ä°slam’la birlikte kimlik kazandırdık. Anadolu’da Kur’an ile tanışan bu yazı, Yunus Emre’den Ömer Seyfettin’e kadar kendi tekamül sürecini tamamladı. Bin yıllık bir kültür ve hatta dinimiz, bu kelimelerin ve yazının köÅŸe taÅŸlarına sirayet etti. Sonra 1928’de dediler ki, sizin bu yazının kötü. Bu yazıyla geri kalıyormuÅŸuz. Artık Kur’an elifbasını deÄŸil Latin abecesini kullanacakmışız. Bu da yetmedi; kelimelerimiz idam sehpasına çıkarıldı. Arapça ve Farsça kökenli kelimeler gitti; yerine uydurulan, evet yanlış duymadınız gerçekten uydurulan kelimeler kondu. Sonuç mu: Dosya yazılarında göreceksiniz. Mustafa Sabri Efendi’nin 91 sene önce yazdığı bir metni, Ömer Seyfettin’in 80 sene önce yazdığı hikayeyi okumaktan ve anlamaktan aciz bir nesil. Hani 1000 sene önce dedelerinin yazdıklarını, onların mezar taÅŸlarını okuyamayan nesil bahsine girmeyelim hiç.

Genç Öncüler dergisi olarak bu ay “Dil Toplumun ÖzgürlüÄŸüdür” manÅŸetiyle okuyucularımızın karşısına çıkıyoruz. Dillerin mahiyeti ve ne ifade ettikleri dosya konularından. DiÄŸer yandan “Harf Devrimi” üzerine çeÅŸitli zamanlarda yazılan dört yazıyı dosyada bulabilirsiniz.

Dosya dışı konularda bu ay artık iki yeni köÅŸemiz var: Geçen ay ilk metinlerini kaleme alan Hasan Hüseyin Çaçan felsefe yazılarıyla, Mehmet Zahid BaÅŸak “Ders Notları” ile köÅŸelerinde sürekli olarak karşınıza çıkacak. Bir de 1984 yılında Ä°smet Özel’in Ä°slam dergisindeki mülakatında “tatil” üzerine söyledikleri, tatilin yaklaÅŸması münasebetiyle karşınızda. Keyifle okuyacağınızı temenni ediyoruz.

Bu aydan itibaren yeni tasarımımız ile matbaanın yolunu tutuyoruz. Biz yeni tasarımımızı sevdik. Umarım siz de beğenirsiniz.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaÅŸamımızda karşılaÅŸtığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz deÄŸerli okurlarımıza en anlaşılır ÅŸekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle ÅŸahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.        

UÄŸur Demirel/ Genel Yayın Yönetmeni


Okunma : 1770

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder