Genç Öncüler'in 146/Eylül Sayısı "Eğitim Sistemini Eğitmeliyiz" Manşetiyle Çıktı!

Genç Öncüler Düşünce Kültür Sanat Gündem 14 Eylül 2019 0 Yorum

Genç Öncüler’in Eylül/146. sayısı “EÄŸitim Sistemini EÄŸitmeliyiz” manÅŸetiyle çıktı!

Dergide bu ay, yüzyıllık eÄŸitim sorunumuz, yeni eÄŸitim yolları, yeni bir sistem inÅŸa etme mecburiyetimiz ve Kur’an’ın en mükemmel müfredat olarak nasıl anlatılacağı meselesi dosyaya taşınıyor.

Editör yazısı ise ÅŸöyle:

Her sene yeni eÄŸitim öÄŸretim dönemiyle tartışmaya açılan eÄŸitim sistemimizden ÅŸikâyetçi olmayan hemen hemen yoktur. Çünkü Türkiye’nin uzun zamandır teorik ve pratik düÅŸünceye ayak uyduramayan efkârıumumiyesinin eksikliÄŸi, dönüp dolaşıp eÄŸitim sistemine dayandırılır.

Yahya Kemal Beyatlı, “Biz maÄŸlup olmuÅŸ bir medeniyetin çocuklarıyız,” der. Tanzimat devrinden beri üzerimize aldığımız yenilgi psikolojisi, tekke ve zaviyelerin kapatılması ve dini-fenni ilimler ayrımının yapılması elbette bu yenilgi psikolojisini derinleÅŸtirmiÅŸtir. Kemalizm’in eÄŸitim hayatını kapsayan otoriter tutumu; evde dini, okulda pozitivizmi öÄŸrenen çocuklarda derin bir ÅŸizofreninin büyümesinin ve melez deÄŸerlerin ortaya çıkmasının önünü açmıştır. Ev ile okulun yıllar yılı ülkemizde çeliÅŸki içinde olması, eÄŸitim ve öÄŸretim sisteminin bozukluÄŸu ve bozuk sistemi düzeltecek kaliteli insanların yetiÅŸmemesi arasında doÄŸrudan bir paralellik vardır. EÄŸitim sisteminin bir mecrada toplanıp yatağına ulaÅŸması için tezatlardan arındırılmış duru bir zihne kavuÅŸma ihtiyacımız her zamankinden fazla.

Fakat bir noktaya da ayrıca deÄŸinmek zorundayız. Orta sayfalarda okuyacağınız Åžemsettin Özdemir ile yaptığımız röportajda hocanın söylediklerine kulak kabartmalıyız: Müfredatı uygulayacak kaliteli öÄŸretmenler yoksa, en mükemmel müfredat bile fayda etmez. Kur’an muhakkak en mükemmel müfredattır. Ama ümmetin haline bakınca, en mükemmel müfredatın bile, uygulayıcıları olmayınca  fayda vermediÄŸi görülmektedir.

Genç Öncüler dergisi olarak bu ay, bu coÄŸrafyada iki yüzyıldır devam eden eÄŸitim sistemi sorununu dosyaya taşıyoruz. ÖÄŸrendiÄŸimiz bilginin kimin bilgisi olduÄŸu, doÄŸruyu ve güzeli kimin belirlediÄŸi, eÄŸitim sistemindeki aksaklığın düzelme imkânı ve alternatif eÄŸitim yolları dosya yazılarından.

Dücane DemirtaÅŸ dini-din dışı eÄŸitim anlayışının tarihi serüvenini yazdı. Kübra Sultan YaÄŸmur, okulsuz eÄŸitimin imkânını sorguladı. Vahap Yaman, “Genci EÄŸitmek Ä°çin Anlamak Gerekir” yazısını kaleme aldı.

Dosya dışı konularda Toleuzhan Galiyeva Ä°slam’a KavuÅŸma yazı dizisinin sondan üçüncü metnini yazdı. Talha Ulukır sinema köÅŸesinde yazılarına devam ediyor. Recep Ayık bu ay Salih’e Giderken adlı hikâyesiyle aramızda. Gündelik Åžeyler köÅŸesi de devam ediyor. Alıntı köÅŸesinde bu ay misafirlerimiz Süleyman Nazif, Peyami Safa, Cinuçen Tanrıkorur ve Ä°smet Özel. Arka Kapak’ta ise Ezansız Semtler ile Yahya Kemal’i andık.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaÅŸamımızda karşılaÅŸtığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz deÄŸerli okurlarımıza en anlaşılır ÅŸekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle ÅŸahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.        

Genç Öncüler Yayın Kurulu


Okunma : 1959

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder