Geçmişten Günümüze Siyonizm

Genç Öncüler / Faaliyetler 13 Aralık 2021 0 Yorum

Abid Yaşaroğlu ile Siyonizm Konferansı

Kudüs yılı çerçevesinde bu hafta Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak Siyonizm konulu konferans yaptık. Konferans Cihan Demir moderatörlüÄŸünde tarihçi-yazar Abid YaÅŸaroÄŸlu sunumuyla gerçekleÅŸti. 

Konferansta öncelikle tarihin önemine vurgu yapan YaÅŸaroÄŸlu, tarih ve coÄŸrafyanın önemine vurgu çerçevesinde tarihini bilmeyenlerin coÄŸrafyasını baÅŸkaları çizdiÄŸini belirtti. Bu çerçevede tarihi ibret almak ve geçmiÅŸin bir analizini yapma açısından çok önemli gören YaÅŸaroÄŸlu, Avrupa merkezli tarih ve bilim anlayışından Müslümanların kurtulması gerektiÄŸine vurgu yaptı. Batıya alternatif bir kitap olarak Ali Åžeriati’nin Öze DönüÅŸ kitabını tavsiye ettikten sonra Siyonizm’e giriÅŸ yapan YaÅŸaroÄŸlu Siyonizm’in tarihi arka planını Avrupa’daki siyasi geliÅŸmeler çerçevesinde anlattı. Siyonist ve anti-Siyonistlerin danışıklı dövüÅŸünün iÅŸgalci Ä°srail Devleti’nin kuruluÅŸundaki rolü ve ilk dönemlerde azınlık olan Siyonist düÅŸüncenin günümüzde ne kadar baskın olduÄŸuna vurgu yaptı. Tarihin önemi, Siyonizm’in arka planı, Siyonist düÅŸüncenin Avrupa ve Osmanlı Devleti’ndeki yansımaları ve sonuçları çerçevesinde tamamlanan konferansta konuÅŸmacı Abid YaÅŸaroÄŸlu ÅŸu kitapları ve okumaları tavsiye etti:

- Ali Åžeriati, Öze DönüÅŸ

- Ä°shak Sarfati’nin Yahudilere yazdığı mektup

- Roger Garaudy, Siyonizm Dosyası

- Celal Emanet, Amerika'da Bir Osmanlı Muhammed A.R.Webb

- Mim Kemal Öke, Siyonizm ve Filistin Sorunu

- Rıza Tevfik Bölükbaşı’nın Sultan Abdülhamid Han'in Ruhâniyetinden Istimdat Åžiiri

- Mahmut Çetin, BoÄŸaz’daki AÅŸiret

Genç kardeÅŸim, Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak düzenlediÄŸimiz programlarımız devam edecek, takipte kal!

 

 

 

 


Okunma : 82

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder