Teknolojinin geliÅŸmesiyle yeni istihdam olanakları saÄŸlandı. Eskisi gibi fabrikalar insan gücüyle üretmiyor. Eskisi gibi tarım sadece insan emeÄŸiyle yürümüyor. Ä°nsanın yerini teknoloji aldı. Ä°nsanın gücünü makineler aldı. Peki insana gerek kalmadı mı? Artık insan gücüne ihtiyaç yok. Artık insan aklına ihtiyaç var. Artık insanın kendi aklına ihtiyacı var. Peki bu akıl herkeste var nasıl olacak bu iÅŸ? Ä°ÅŸte tam da burada analitik düÅŸünme becerisi devreye giriyor. Farklı çözüm önerileri üretebilmek, geliÅŸebilmek, olaylara farklı bakış açılarıyla bakabilmek bu yüzyılda insanı insandan ayıran bir özellik olduÄŸu gibi iÅŸ, eÄŸitim ve sosyal hayatında baÅŸarılı olmak için en önemli altın kuraldır. Bir olaya on farklı insanın bakması ile bir insanın o olaya on farklı açıdan bakmasının arasında daÄŸlar kadar fark vardır. Ä°nsanın eÄŸitimi, geliÅŸimi, bilgisi ve birikimi ne kadar fazla olursa olsun analitik düÅŸünme beceresinin az geliÅŸmiÅŸ olması karşısına çıkan engellere farklı çözümler üretmekte zorlanması anlamına gelir. Bu da az önce söylediÄŸim gibi insanın aklını doÄŸru kullanabilme potansiyeline baÄŸlıdır. Bu potansiyel ise doÄŸru bir ÅŸekilde düÅŸünmeyi öÄŸretmekle mümkün olabilir. Sadece bakış açısı olarak deÄŸil, savunduÄŸumuz yargıların, ideolojilerin, düÅŸüncelerin tek taraflı sentezi bizi derin bir karanlığa çekiyor. Kimi arkadaÅŸlarıyla kimi ailesiyle ters düÅŸüyor. 

“ SavunduÄŸunuz ÅŸeyin doÄŸru olması, karşınızdaki kiÅŸinin haksız olduÄŸu anlamına gelmez. Onun tarafından bakmadığınız anlamına gelir. 

Sorun üretmek kolaydır. Çözüm üretmek ise insanın aklını kullanma potansiyeline baÄŸlıdır.Bu potansiyel düÅŸünmekten ve üretmekten geçer. “

Çocuklarımıza bu düÅŸünceyi nasıl aşılarız?

“Günümüzde çoÄŸu insan kendi yeteneÄŸinin farkında deÄŸil. DüÅŸünmeyi, sorgulamayı, çözüm üretmeyi çocuk yaÅŸta öÄŸretebilirsek bir çocuÄŸun yeteneÄŸini kendi gücüyle keÅŸfetmesini saÄŸlayabiliriz. Åžüphesiz ki öÄŸretmenliÄŸin en güzel tarafı da bir çocuÄŸun kendi yeteneÄŸini keÅŸfettiÄŸi ana ÅŸahit olmak deÄŸil mi zaten?. Dünyada bununla karşılaÅŸtırılabilecek hiçbir ÅŸey yok. Bu geliÅŸime katkı saÄŸlamak eleÅŸtirel ve analitik bakış açısıyla bakabilen bireyler kazandırmak demektir. Topluma sorgulayan, araÅŸtıran, merak eden, düÅŸüncelerini tartabilen ve farklı çözüm yolları üretebilen bireyler kazandırmak demek ise bu ülkeye bırakılabilecek en büyük mirastır.

 Son olarak, hayatın matematiÄŸi gerçek   matematiÄŸe  benzemez. Matematik, sonucu bulmaya giden yol ile ilgilenir. Hayatın matematiÄŸi ise sonuç ile. Matematikte sonuca giden yollar sınırlıdır ama sonuç aynıdır. Hayatın matematiÄŸinde ise sonuca giden yollar insan aklının becerisi sayesinde sınırsızdır. Ancak sonucun bir önemi yoktur. Çözüm üretebildiÄŸi kadar doÄŸru, ürettiÄŸi çözümün yalnızca tek olduÄŸunu düÅŸünmesi kadar yanlıştır…

                                                                                           

 


Okunma : 920

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder