“Dünya’dan Filistin’e, Filistin’den Dünya’ya”

Genç Öncüler / Faaliyetler 27 Aralık 2021 0 Yorum

 

Genç Öncüler Üniversite Erkek Komisyonu olarak Aksa yılı kapsamında gerçekleÅŸtirdiÄŸimiz programlar serisine devam ediyoruz. Bu hafta Orhan Buyruk’un sunumuyla “Ä°srail Zindanlarından Bir Selam” baÅŸlıklı konferansını gerçekleÅŸtirdik.

Orhan Buyruk konferansın ilk bölümünde Filistin-Ä°srail arasındaki dinamikleri el-Fetih ve Hamas birlikleri baÄŸlamında anlattı. Buyruk, Filistin’in farklı dinamikleri olan Gazze, Batı Åžeria ve Kudüs bölgelerini el-Fetih, Hamas ve Ä°srail politikaları açısından deÄŸerlendi. Bu çerçevede üç bölgenin dinamiklerinden habersiz indirgemeci bir Filistin söylemi yerine farklı dinamikleri olan bölgeler için özel yaklaşımlar olması gerektiÄŸini belirtti. Sonrasında Filistin meselesini Müslümanlar açısından insan hakları yönüyle ele alınmasını eleÅŸtiren Buyruk, bir Müslüman olarak özellikle Mescid-i Aksa’nın Filistin davasında ön plana çıkarılmasını anlattı. Bu çerçevede Abdülfettah Ebu Äžudde’nin “Bereket Halkası” düÅŸüncesi çerçevesinde; Aksa’yı dert edinmenin çok farklı yönlerde bereketi olduÄŸunu vurgulayarak Aksa’ya gitmenin, Aksa’yı konuÅŸmanın, Aksa’yı düÅŸünmenin bereketini kuvvetle vurguladı. Öyle ki 1917’den beri Ä°srail ve diÄŸer ülkeler tarafından çeÅŸitli zulümlerle karşılaÅŸmış olan Filistinli Müslüman kardeÅŸlerimizin bu zulme direniÅŸinin ve dik duruÅŸunun sebebinin Aksa’nın bereketi ile olduÄŸunu öne sürdü. Buyruk konferansın ikinci bölümünde ise son Kudüs yolculuÄŸunun zindanda geçen 22 gününe dönüÅŸümünü anlattı. Bu minvalde Ä°srail tarafından nasıl psikolojik ve fiziksel baskı yaÅŸadığını, Filistin mücadelesinde önemli bir rolü olan Rais Salah ile muhabbetini anlattı. Sonrasında Ä°srailli Yahudilerin aslında biz dik durduÄŸumuzda geri çekileceÄŸini belirten Buyruk, Rais Salah’ın kendisini sorgulayan bir Ä°srailli Yahudi’ye karşı dik duruÅŸu ile nasıl korkudan titrettiÄŸini ve bu sene gündem olan Åžeyh Cerrah Mahallesi olayları çerçevesinde anlatarak vurguladı. Tüm bunlar karşısında ümmetin dualarında Aksa’nın ne kadar da az yer aldığını belirterek her namazımızda Aksa için dua etmemiz gerektiÄŸini belirtti. Nihai olarak Kudüs ve Aksa davasını biz gençlerin sadece slogan ve çeÅŸitli eylemleri ile sınırlı kalmamasını; Ä°srail’e giderek, düÅŸmanımızı tanıyarak, onlar hakkında okumalar yaparak Aksa davasında emin adımlar atmamızı tavsiye etti. 

Ey Hz. Ömer, Salahaddin Eyyübi, Ahmed Yasin ve daha nice Kudüs için savaÅŸmış Müslümanlar ile aynı ümmetin bir ferdi olan kardeÅŸim...

Allah’ın Ä°sra Suresinde belirttiÄŸi gibi çevresinin bereketlendirildiÄŸi, Hakk’ın habibi Resul-i Ekrem’in ayağının deÄŸdiÄŸi, Akif Ä°nan’ın “...bir çocuk gibiydi, aÄŸlıyordu...” dediÄŸi Mescid-i Aksa her geçen gün sana, bize, Müslümanlara daha çok ihtiyaç duyuyor. Ä°ÅŸte bu yüzden sadece meydanlarda slogan atmakla kalma, Kudüs’ü oku, Filistin’i oku, Ä°srail’i öÄŸren ki Müslümanların namusu olan Aksa’yı zincirlerinden kurtaralım.

Gelecek programlarımızda görüÅŸmek üzere, selametle...

 

 

 


Okunma : 43

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder