Salıncak Dergisi

EDTÖR ABLADAN


Allah'ın selamı üzerinize olsun çok sevgili Salıncak okurları!

Bu sayımızda evimiz kadar kiymetli olan çok kutsal bir şehri, ilk kıblemizin bulunduğu Kudüs'u beraberce daha yakından tanımaya, tarihini öğrenmeye ve öğrendiklerimizle harekete geçmeye çalışacağız inşallah.

Biliyoruz ki mescitlerimiz, camilerimiz bizim kutsalımızdır ve onlara ancak biz Müslümanlar sahip çıkabiliriz. Bu yüzden Kudüs'ü, Mescidi Aksa'yı koruması gereken sadece Filistinli kardeşlerimiz değil, dünyadaki bütün Müslümanlardır. Çünkü Mescid-i Aksa biz Müslümanların namaza yöneldiği ilk kıblemiz, ilk ortak noktamızdır yani vazgeçilmezimizdir. Yıllardır Filistin'de, Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da yaşananlara şahit oluyor ve elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Oradaki kardeşlerimizin sevinçleriyle huzur buluyor, acılarıyla hüzün doluyoruz. Filistinli kardeşlerimize sesimizi dualarımızla ulaştırmaya çalışıyoruz. Sesimiz de, kalemimiz de, işittiklerimiz de hepsi Kudüs için harekete geçiyor.

Şair amcamız Nuri Pakdil'in de dediği gibi “Yürü kardeşim! Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin..." Biz yürüyelim ki ayaklarımıza bir Kudüs gücü gelsin, konuşalım ki sesimiz Filistin'de yankılansın, harekete geçelim ki varlığımız her türlü zulmü durdursun inşallah!

Senin Dergin Salıncak'ın bu sayısında Kudüs'ü "Evimiz Kudüs, Emanetimiz Aksa" diyerek anlayacak ve anlatacağız. Fincan Nine'nin Filistin Duası'nı dinlerken, Kudüs'e Işık Olalım diyerek Müslüman Kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstereceğiz. Esma'ül Hüsna sayfasında Er-Rakıb isminin anlamını öğrenecek, ayın sayfasında ayet ve hadislerle Kudüs'ün önemini bir kez daha kavrayacağız. Dünyadan Sokaklar sayfasıyla Kudüs Sokakları'nı, Gezgin Çorap'la Filistin'i gezerken, Kudüs'ün fatihleri olan Hz. Ömer ve Selahaddin Eyyubi'yi yakından tanıyacağız. Direniş rehberiyle zulme direniş yolları arayacağımız, Evimiz ve Dilimiz Kudüs diyerek yeni kelimelere kucak
açacağımız bir sayıyla yine karşınızdayız.

Kudüs'ü özgürce kucaklayacağımız, Aksa'nın bahçesinde oyunlar oynayacağımız günlere ulaşmak duasıyla...