6. Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti

Genç Öncüler / Faaliyetler 16 Aralık 2021 0 Yorum

6. Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması Final Yaptı

Genç Öncüler Gençlik ve Spor derneÄŸinin öncülüÄŸünde baÅŸlatılan ve 3 senedir yoluna ” Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması ” olarak devam eden organizasyonun 6. yılı dün akÅŸam FKSM’de(Fatih Kültür Sanat Merkezi) yapılan muhteÅŸem bir törenle sona erdi.

Toplamda 46 bin TL ödülün dağıtıldığı gece, FKSM’nin fuaye alanında verilen kokteyl ile baÅŸladı. Bir çok finalist yönetmen ile usta sinemacıların bir arada olduÄŸu kokteyl sonrası ödül töreni için salona geçildi.

YeÅŸilçam ÅŸarkılarından oluÅŸan kısa bir müzik dinletisiyle baÅŸlayan program, Kısadan Hisse Genel Koordinatörü AÅŸkın Özcan’ın selamlama konuÅŸmalarıyla devam etti. Özcan, bu yıl 6. sını yaptıkları organizasyonun giderek büyüdüÄŸünü ve emeklerinin karşılığını aldıklarından ötürü çok mutlu olduÄŸunu ifade ettikten sonra ev sahibi ve gecenin onur konuÄŸu Fatih Belediye BaÅŸkanı Ergün Turan söz aldı. Ergün Turan, böyle bir geceye ev sahipliÄŸi yapmaktan duydukları büyük memnuniyeti ifade ederek, Fatih Belediyesi’nin kültür ve sanat faaliyetlerinde öncü olabilmek adına yoÄŸun bir gayret içerisinde olduÄŸunu hatırlattı. Bu baÄŸlamda gençlere seslenen Turan, salon yapmak kolay ama içini doldurmak zor hatırlatmasını yaparak, bu tür çalışmalarının daha da artmasının kendilerini için çok önemli olduÄŸunu ifade etti.

Ergün Turan’ın konuÅŸmalarından sonra her sene olduÄŸu üzere bu sene de Onur Ödülü takdim edildi. Duayen rahmetli yönetmen Yücel Çakmaklı anısına verilen Onur Ödülünü, aynı zamanda organizasyonun en başından beri sponsorluÄŸunu üstlenen SEKAM(Sosyal Ekonomik Kültürel AraÅŸtırmalar Merkezi) Yönetim Kurulu BaÅŸkanı Prof. Dr. Burhanettin Can verdi. Burhanettin Can, konuÅŸmasında çok önemli konulara dikkat çekerek, Hz. Ali’nin ”Çocuklarınızı yaÅŸadığınız döneme göre yetiÅŸtiriniz.” düsturunu hatırlattı. Yücel Çakmaklı’nın kendi gençlik dönemlerinde yapmış olduÄŸu önemli hizmetleri ifade ederek, zihin dünyalarının geliÅŸmesinde katkılarını anlattı. KonuÅŸmasının devamında iÅŸ adamlarına seslenen Can, ısrarla altını çizerek sinema, tiyatro ve çizgi film gibi alanlarının önemini ifade etti ve yatırımlarını bu alanlara kaydırılmasının önemine iÅŸaret etti.

KonuÅŸmasının devamında Onur Ödülünü, Yücel Çakmaklı ile aynı ismi paylaÅŸan torunu Yücel Çakmaklı'ya takdim eden Burhanettin Can, mikrofonu duayen sinemacının torunu Yücel Çakmaklı’ya iletti. Burada olmaktan çok büyük bir mutluluk duyduÄŸunu ifade eden Çakmaklı, Burhanettin Can’a konuÅŸmasından dolayı çok teÅŸekkür etti ve sanıyorum ki siz dedemi benden daha iyi tanıyorsunuz diyerek çok duygulandığını belirtti.

Yücel Çakmaklı’ya Onur Ödülü’nden sonra, Genel ve Lise kategorisinde finale kalan filmlerin kısa bir kolajı gösterilerek ödül törenine geçildi.

Öncelikle Lise Kategorisinde dağıtılan ödüllerde 3. lük ödülünü, ”Evde Hav Türkiye” filmiyle Nisan UÄŸur kazandı. 2. lik ödülüne ise ”ÇeÅŸme” filmiyle Ä°layda Ä°ÅŸeri layık görülürken, Lise kategorisinde 1. lik ödülünü ”Kovada Balık” filmiyle Ayaz Ceylan kazandı.

Ardından geçilen Genel Kategoride ise, bu sene ilk kez verilen Seyirci Özel ödülüne ”Fermuar Ucu” filmiyle Abdullah Çeper layık görüldü. Yarışmanın geleneklerinden biri olan Genç Öncüler Özel Ödülü ise yine Koordinatör AÅŸkın Özcan tarafından, ”Belki Bir Gün Gideriz” filminin yönetmeni Ä°nan Erbil’e verildi.

Önceki yıllarda 1 tane verilen Jüri Özel ödülü, bu sene DerviÅŸ Zaim baÅŸkanlığından toplanan ödül toplantısında karara baÄŸlanmakta zorlanılınca 3 filme verilmesi karara baÄŸlanmıştı. Jüri Özel ödüllerini takdim etmek üzere sahneye çıkan Jüri üyesi Yönetmen YeÅŸim Tonbaz, organizasyonun geldiÄŸi noktaya vurguda bulunurken, faaliyetlerin geleceÄŸinin çok güzel göründüÄŸünü ifade etti. KonuÅŸmasının ardından ”Seval” filmiyle Ahmet Keçili, ”Yeni BaÅŸtan” filmiyle Taha Ovacı ve ”Yeryüzü Ayakları” filmiyle Ümit Güç’ü sahneye davet eden Tonbaz, ödülleri takdim ederek hatıra fotoÄŸrafı çektirdi.

Genel Kategoride ilk 3 ödülün açıklanmasına geçilirken sahneye Kısadan Hisse Danışma kurulu üyesi ve aynı zamanda Atölye faaliyetleri Yönetmenlik eÄŸitimlerini veren usta yönetmen Abdülhamit Güler geldi. Kısadan Hisse’nin büyük iÅŸler baÅŸardığını ifade eden Güler, 3. lük ödülünü ”Binbir Gece” filmiyle kazanan Mahsun TaÅŸkın’ı sahneye davet etti ve ödülünü takdim ederek hatıra fotoÄŸrafı çektirdi.

Yarışmada 2. lik ödülünü ise bir diÄŸer Jüri Üyesi Yönetmen Ensar Altay takdim etti. 2. lik ödülüne layık görülen film ise ”Yara” filmiyle Onur Güler oldu.

6. Kısadan Hisse’nin kazananını açıklamak üzere ise sahneye Jüri üyesi Prof. Dr. Åžükrü Sim geldi. Åžükrü Sim, birbirinden kıymetli filmler izlediklerini ve tercihlerde çok zorlandıklarını hatırlatarak, bu yarışmada kaybeden olmadığını ve gençlerin ısrarla bu iÅŸe devam etmelerini gerektiÄŸinin altını çizdi. Ardından zarfı açarak ”Bir Nehir Kıyısında” filmiyle 1. lik ödülünü kazanan Muhammed Furkan DaÅŸbilek’i sahneye davet eden Sim, ödülü kendilerine takdim etti.

Bosna’da 1990’larda yaÅŸanan dramı konu alan filmiyle 1. lik ödülünü kazanan DaÅŸbilek, çok heyecanlı ve mutlu olduÄŸunu ifade ederek, ekibine ve oyuncu arkadaÅŸlarına teÅŸekkür ederek ödülü onlar adına aldığını söyledi.

Muhammed Furkan DaÅŸbilek’in konuÅŸmasının ardından ödül alan ”Bir Nehir Kıyısında” filminin gösteri yapıldı ve sahnede çekilen hatıra fotoÄŸraflarıyla gece sona erdi.

Jüri BaÅŸkanlığını DerviÅŸ Zaim’in yaptığı yarışmada YeÅŸim Tonbaz, Ensar Altay ve Åžükrü Sim jüri üyeliklerini yürütürken, Önjüride ise yarışmaya yönetmenler AyÅŸe Yılmaz, Kasım Ördek, Ramazan Kılıç, Nurdan Albamya Çiçek ve YiÄŸit Ege Yazar katkı sundu.

Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak, atölye çalışmalarına baÅŸlayan Kısadan Hisse organizasyonu, 4 gün boyunca Akademi BeyoÄŸlu’nda usta yönetmenlerle öÄŸrencileri buluÅŸturdu. 4 gün boyunca öÄŸrenciler senaryo/yönetmenlik ve dramaturji eÄŸitimleri alarak sertifika almaya hak kazandılar. Atölye eÄŸitimleri Abdülhamit Güler, Sinan Sertel ve BüÅŸra/Bekir Bülbül tarafından verilirken ünlü yönetmen Mahmut Fazıl ÇoÅŸkun ve  usta oyuncu Ercan Kesal’ın vermiÅŸ oldukları Ustalık Sınıfı(Master Class) programlarıyla ise sona erdi.

Her sene gelenek hale gelen gösterim programları ise, yine eÅŸ zamanlı olarak Ä°stanbul’un her iki yakasında 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleÅŸtirildi. Eyüp Bahariye Mevlevihanesi ve Üsküdar BaÄŸlarbaşı Kültür Merkezi’nde 2 gün boyunca yapılan programlarda 25 film gösterimi gerçekleÅŸtirildi.

 


Okunma : 59

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder