5. Kısadan Hisse Kısa Film Günlerinin Basın Tanıtımı Gerçekleştirildi

Genç Öncüler / Faaliyetler 7 Kasım 2019 0 Yorum

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri Başlıyor

Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği'nin düzenlediği, sinemanın geliştirdiği ve yeni yeteneklerin keşfedilmesini amaçlayan kısa film günleri başlıyor.   Genç Öncüler Kısa Film Yarışması, şu ana dek bugüne kadar bugüne kadar evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven ve Birlikte Yaşama Kültürü temaları üzerinde durulmuştu. Bu yıl beşincisi var yarışmada tema sınırlaması bulunmuyor ve başvuru genel kategorisi ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilmeye alınacak. 15 Şubat 2020 tarihinde yarışmaya son gönderilen tarihi. Mart 2020'de kısa film günleri başlayacak. Birlikte film gösterileri hakkında ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

Genel Koordinatörü Aşkın Özcan, yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid Başak ve Mahmut İslam Bilir olacak. Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor.

Sinema yazarı İhsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, kurul kurulunda bulundu. Her biri önünde yetkin isimlerden oluşan ön jüri, tarihçilerin eserlerini tarihsel tabiatın finale kalan filmleri belirliyor. Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse'nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Şahin, ön jürileri üyeleri arasında.

Beyoğlu Akdemi 'de yarışildi tanıtım toplantısı yapıldı' de gerçekleştirildi. Yarışmanın Genel Koordinatörü Aşkın Özcanın açıklaması açıklamada 5 yıl önce "Genç Öncüler Kısa Film Yarışması" adıyla yola çıktıklarını hatırlatarak, sanatın gücünden faydalanması konusunda sorun giderme dikkati çekmeyi hedeflediklerini belirtti.  "Kısadan Hisse Kısa Film Günleri" adlı üyelerden bazıları şöyle dedi: "Artık kısa bir film yarışması sadece bir ödül töreniyle bitmesin, aynı zamanda sinemaya dair ne kadar istiyorsa, kısa film gösterildiğinde bir konseptte yapıldığını istedik. Bu yıl da inşallah 5'incisini yaparız.

Öykü yazarı Cemal Şakar, öykü ve roman arasındaki fark kısa ve uzun metraj filmlere benzediğine dikkatati çekerek, kısa tür yazmanın ve çekmenin zor olduğunu söyledi. Şakar; ifadelerini kullandı.

Yönetmen Seyid Çolak, kısa film yarışma ve festivallerinin sinema endüstrisi'ni tanımak istiyor, kimsenin çok önemli olduğunu dile getirerek dile getirerek, "Ben sinema ile dost arkadaşlarınızın çoğunu kısa film festivalinde edindim. İnşallah daha çok kısa film festivalleri ve yarışmalarınıir. kıymetli isimler, herkesin büyük emeği olacak. Hayırlı olsun. " dedi.

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri "nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek. Genel kategoride yarışan filmlerde birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 4 bin lira, Jüri Özel Ödülü ve Genç Öncüler Özel Ödülü verildi.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin ve üçüncüye 2 bin lira ödül dağıtılacak.

"Www.kisadanhisse.org" internet adresinden öğrenilebilecek.

 

    

   

   

 

             

    

   


Okunma : 1301

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder