5. Kısadan Hisse Kısa Film Günlerinin Basın Tanıtımı Gerçekleştirildi

Genç Öncüler / Faaliyetler 7 Kasım 2019 0 Yorum

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri BaÅŸlıyor

Genç Öncüler Gençlik ve Spor DerneÄŸi'nin düzenlediÄŸi, sinemanın geliÅŸtirdiÄŸi ve yeni yeteneklerin keÅŸfedilmesini amaçlayan kısa film günleri baÅŸlıyor.   Genç Öncüler Kısa Film Yarışması, ÅŸu ana dek bugüne kadar bugüne kadar evsizler, BireyselleÅŸme ve Aile, Güven ve Birlikte YaÅŸama Kültürü temaları üzerinde durulmuÅŸtu. Bu yıl beÅŸincisi var yarışmada tema sınırlaması bulunmuyor ve baÅŸvuru genel kategorisi ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride deÄŸerlendirilmeye alınacak. 15 Åžubat 2020 tarihinde yarışmaya son gönderilen tarihi. Mart 2020'de kısa film günleri baÅŸlayacak. Birlikte film gösterileri hakkında ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

Genel Koordinatörü AÅŸkın Özcan, yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid BaÅŸak ve Mahmut Ä°slam Bilir olacak. Yarışmanın ana jürisinde Atalay TaÅŸdiken, Cemal Åžakar, Ä°pek TuzcuoÄŸlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor.

Sinema yazarı Ä°hsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleÅŸtirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, kurul kurulunda bulundu. Her biri önünde yetkin isimlerden oluÅŸan ön jüri, tarihçilerin eserlerini tarihsel tabiatın finale kalan filmleri belirliyor. Yönetmen Kaan Atilla TaÅŸkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleÅŸtirmeni Serdar Arslan, senarist AyÅŸe Karaköse'nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Åžahin, ön jürileri üyeleri arasında.

BeyoÄŸlu Akdemi 'de yarışildi tanıtım toplantısı yapıldı' de gerçekleÅŸtirildi. Yarışmanın Genel Koordinatörü AÅŸkın Özcanın açıklaması açıklamada 5 yıl önce "Genç Öncüler Kısa Film Yarışması" adıyla yola çıktıklarını hatırlatarak, sanatın gücünden faydalanması konusunda sorun giderme dikkati çekmeyi hedeflediklerini belirtti.  "Kısadan Hisse Kısa Film Günleri" adlı üyelerden bazıları ÅŸöyle dedi: "Artık kısa bir film yarışması sadece bir ödül töreniyle bitmesin, aynı zamanda sinemaya dair ne kadar istiyorsa, kısa film gösterildiÄŸinde bir konseptte yapıldığını istedik. Bu yıl da inÅŸallah 5'incisini yaparız.

Öykü yazarı Cemal Åžakar, öykü ve roman arasındaki fark kısa ve uzun metraj filmlere benzediÄŸine dikkatati çekerek, kısa tür yazmanın ve çekmenin zor olduÄŸunu söyledi. Åžakar; ifadelerini kullandı.

Yönetmen Seyid Çolak, kısa film yarışma ve festivallerinin sinema endüstrisi'ni tanımak istiyor, kimsenin çok önemli olduÄŸunu dile getirerek dile getirerek, "Ben sinema ile dost arkadaÅŸlarınızın çoÄŸunu kısa film festivalinde edindim. Ä°nÅŸallah daha çok kısa film festivalleri ve yarışmalarınıir. kıymetli isimler, herkesin büyük emeÄŸi olacak. Hayırlı olsun. " dedi.

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri "nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek. Genel kategoride yarışan filmlerde birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 4 bin lira, Jüri Özel Ödülü ve Genç Öncüler Özel Ödülü verildi.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin ve üçüncüye 2 bin lira ödül dağıtılacak.

"Www.kisadanhisse.org" internet adresinden öÄŸrenilebilecek.

 

    

   

   

 

             

    

   


Okunma : 1485

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder