Şehit Hasan Gökgöz’ü babası Mehmet Amca İle Konuştuk

Genç Öncüler Mar 09, 2016 0 Yorum

“Evli ve 1 çocuk babası, eşi ikinci çocuğuna hamile olan şehit 27 yaşındaydı ve esnaflık yapıyordu. Bağlı bulunduğu İslami Sivil Toplum Kuruluşunun fakirlere kurban eti dağıtım işiyle ilgileniyordu. PKK’lılar tarafından başı ezilerek üçüncü kattan aşağı atılarak şehid edilmiştir. Her fırsatta Kuran dersi vermiş ve İslami hizmetlerde bulunmuş bir müslümandır.”

 

*Röportaj şehidin babası Mehmet Gökgöz ile yapılmıştır.

 hasan gökgozhasan gökgöz 1

Mehmet amca, oğlunuzdan bahseder misiniz?

 

Hasan ilkokul ve liseye gitti. Tüm arkadaşları ondan razı, memnundu. Ticaretle uğraşıyordu.  Ticarette ahlaklıydı. Kaç kişiyle ortaklık yaptı kimse gelip de şikayet etmedi. Şu hatası oldu demedi. Dürüsttü. Hak hukuka çok dikkat ederdi. Kimsenin hakkı üstüme gelmesin derdi. Amcasını günde 10 sefer görse elini öperdi, hürmetliydi. Akrabalarını çok severdi. Bazı akrabalara gitmeyelim dediğimde “ gideceğiz akrabamızdır “ derdi. İnsanların evlerine gider hallerini sorardı. Şehid olmadan 1 hafta önce kuzenini cezaevinde ziyaret etmişti. Bazen kızardım bağırırdım. 1 saat sonra hiç bir şey olmamış gibi davranırdı, saygılıydı. Beni severdi. Annesine çok düşkündü. Ben biraz sert idim. Gece yarısı olsa anası gel dese gelirdi. 6 yaşında camiyle tanıştı. Dinine namazına çok dikkat ederdi. Ben namazı hızlı kılarım Hasan yavaş kılardı.

 

Evi bizden ayrıydı. 4 senelik evliydi. Bir gün binalarında bir tamir işi olmuş yapmış. Birkaç kişi para vermeyeceğiz demiş. Vermiyorsanız vermeyin ben sizi Allah’a havale ediyorum demiş. Benim hayrım sadakam olsun dedi. Hiçbir kimsenin kötülüğünü istemiyordu. Elinden geldiği kadar yardım yapardı. Herkes ona hayrandı. Bir gün bir güvenlikçi durdu. “Ben Hasanın iş yerinin orada oturuyorum yanına gidip sohbet ederdim dedi. Keşke onu tanımasaydım… “ Bu vahşete herkes üzülüyor.

 

Bursa’da tarlaya gittiğimiz de mübarek bir gündü oruç tutmuştu. Sıcaktan bayılmıştı. Hanımı diyor bizim 12 battaniyemiz vardı. Hepsini ihtiyacı olanlara dağıttı 2 tane kaldı bize. Açmadığımız kap kaçakları alıp götürdü dağıttı. Bir gece 11 de bir arkadaşını aramış. “Uyuyamıyorum bazı aileler geldi Suriye’den eşyaları yok arabanı al gel eşya toplayıp götürelim.” demiş. Bize de geldi soba verdik. Sonra “ artık uyuyabilirim” demiş. Çok seviyordum. Oğlum, Hasan demezdim tertip diye seslenirdim. Beraber umreye gidecektik. O cennete gitti. Biz şehadetin den sonra çocuklarla beraber umreye gittik. Şehadete aşıktı…

Annesi geçen gün rüyasında görmüş. “Anne neden bu kadar üzülüyorsunuz, anlamıyorum bizim yerimiz çok iyidir “ demiş.

 

Bir gün Suriyeli bir aileye ev verilmeyince kefil olmuş. Ev sahibi, kira, su elektriği ödemezlerse sen ödersin demiş. Son 2 ayında hanımlar için inşa edilen bir medresenin inşaatında Riyad’la beraber çalışıyordu. Bir gün üzeri boyalı gelince “ boyacı olmuşsun “ dedim. “ baba kimse yoktur, parada yok biz Riyad’la boyadık “dedi. Günlerini orda geçirdi. Ahiret hazırlığım olsun dedi.

 

Şehadetinden önce medrese bitmişti. Şehadetinin ardından açılışı oldu. Biz onlardan ne kadar razıysak Mevlamız da o kadar razı olsun inşaallah.

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder