Malcolm X Hakkında 4 İlginç Gerçek

Malcolm X Hakkında 4 İlginç Gerçek

Kültür-Sanat Mar 11, 2015 0 Yorum

19 Mayıs Mayıs 1925’de Nebraska’da yedi çocuklu siyahi bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Malcolm X hakkında az bilinen 4 gerçek gün yüzüne çıktı.

48686

Demiryolları işçiliği, hırsızlık, sokak çeteciliği ve uyuşturucu kullanıcılığından sıyrılarak kısa bir süre sonra Amerikalı Müslümanların sembol ismi haline gelen Malcolm X hakkında az bilinen gerçekler ortaya çıktı.

İşte o gerçekler:

1. Kahverengi ten

Annesinin ten rengi siyah değil daha açık kahverengiydi. Bundan nefret eden anne, çocukları arasında en açık renkli olan Malcolm’un da rengini sevmiyor ve kızdığında en çok onu dövüyordu. Çünkü açık tenin beyazlarla olan geçmişi, onlara ayrıcalık da tanıyordu. Anne ise buna tamamen karşıydı.

2. Dil kursları

Hapishanedeyken mektupla dil kursları alınabiliyordu. Malcolm kötü ve argo olan İngilizcesini düzeltmek adına İngilizce kursu alıyordu. Yanı sıra merak ettiği için Latince dersi de almaya başladı. Ama ileride en büyük pişmanlığı Arapça bilmemesi olacaktı. Bir de eğer ömrünün uzun olduğunu düşünse Çince öğrenmek istediğini söylüyordu.

3. En büyük pişmanlığı

Malcolm kitabını yazarken en büyük pişmanlığını anlatıyor ve bir konferans çıkışı zorlukla yanına gelen beyaz bir kızın yardım teklifini tersleyerek geri çevirmesi olarak belirtiyor. İleride gerçek İslam’la tanıştıktan sonra, o kızın adresini veya numarasını almış olmayı çok istediğinden bahsediyor.

4. İlk namaz

İlk namazını hacca giderken işlemlerini beklemek için kaldığı bir pansiyonda kılan Malcolm çok zorlanıyor. Çünkü daha önce hiç namaz kılmamış bir beden bu hareketleri yapamıyor. Dahası sürekli sandalye masa kullanmaktan ötürü namazı eda etmekte değil oturup kalkmakta zorlanan Malcolm, tüm gece öğrenebilmek için çalışıyor ve sonunda ayakları şişiyor, yürüyemiyor, tüm kasları ağrır hale geliyor.

20. Yüzyıl’ın ikinci yarısından itibaren ABD’de siyahilerin İslam’a girmeleri ve özgürlük mücadelelerinde kilit rol oynayan Malcolm X 21 Şubat 1965’te, düzenlenen bir suikastle şehit edildi.

timeturk.com

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder