Gündem

COVID-19 salgını sonrası evlerimizde geçirdiğimiz günler üzerine konuşmak ve süreci anlamlandırmak için hazırladığımız "COVID-19 BAĞLAMINDA TEFEKKÜR DERSLERİ"ne tüm liseli kız kardeşlerimizi bekliyoruz. Tarih: 17-18-19 Haziran Saat: 22.00 Platform: Zoom Kayıt ve iletişim: 0551 385 73 15 (Program linkleri kayıt yaptıran kardeşlerimizle paylaşılacaktır.)

Merhaba Salıncak’ın güzel çocukları. Baharın tüm güzelliği ile kendini göstermeye başladığı şu günler, Rabbimizin bize verdiği nimetleri düşünüp, şükretmek için harika bir zaman. Sonbaharda yapraklarını döken ağaçların yeniden çiçeklenmesi, güneşin yüzünü göstermesi ve bolca C vitaminli rengarenk bahar meyvelerinin dolaplarımızı renklendirmesi… Şükredecek ne kadar çok şeyimiz var değil mi? Rad Suresi’nin 3. Ayetinde geçtiği gibi; “Yeryüzünü enine boyuna uzatan, onda sabit dağlar ve ırmaklar meydana getiren, orada meyvelerin her birinden çifter çifter yaratan O’dur. Geceyi de gündüzün üzerine O bürüyüp örtüyor. Düşünen insanlar için şüphesiz bütün bunlarda ibretler vardır.” Şükretmek için, etrafımızda olan güzellikleri, nimetleri görmek kadar okumak da önemli. Senin Dergin; Salıncak’ da okumanın güzelliğini siz sevgili okurlarına anlatmak için “Okumak Özgürlüğe Uçmaktır”dedi ve sıvadı kolları. Fincan Nine kitapların en temel bilgi kaynağı olduğunu anlatırken, rehber sayfasında kütüphane oluşturma önerilerini bulacağız. Adap sayfası kütüphane adaplarından bahsederken, Esma sayfası Allah’ın isimlerinden olan El - Alim’den bahsedecek. Üç büyük hediye olan Üç Aylar da bu sayıda bizimle. Bu kadar değil tabii. Gezgin Çorap ile çok uzak ülkelerde gezmeye devam ederken, Çılgın Profesör ile yine icatların peşinden koşturacağız. Farklı meslekler ile tanışırken, İstanbul sokaklarının hikayelerini öğreneceğiz. Eğlence sayfalarında eğlenip, dil sayfasında yeni kelimelerin anlamını öğreneceğiz. Yine eğlendirirken öğreten bir Salıncak ile karşınızdayız. Keyif okumalar.

28 Şubat Cuma günü üniversiteli hanım kardeşlerimizle "Üç Aylar İftarı" programımız vesilesiyle aynı sofrada buluştuk. İftar öncesi üç ayların hayatımızdaki yeri ve önemi üzerine yaptığımız dersimizde, üç ayların nasıl değerlendirilebileceği ve ramazanı nasıl karşılamamız gerektiği üzerine konuştuk. Dersin ve iftarın ardından kültürel bir mirasımız olan şivliliği hatırlayıp, iftarımıza katılan kardeşlerimize şivlilik hazırlamamız manevi duygularımızın yeniden canlanmasına vesile olmuş oldu. "Üç Aylar İftarı" programımızda emeği geçen herkese ve soframızı paylaşan bütün kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Rabbimiz hepimizi bereketiyle ramazana ulaştırsın. Âmin. Şivlilik, Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir.

Başakşehir Kültürevi Derneği geleneksel “Bir Fotoğraf Bin Şiir” yarışmasının bu yıl 6.sını düzenliyor! Ortaokul ve lise olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmanın teması afişte görünen fotoğraftır. Genç Öncüler'in de katkılarıyla düzenlenen yarışma Başakşehir ilçesine özeldir. Whatsapp hattımız üzerinden şiirlerinizi bize ulaştırabilirsiniz.

  • 1