Gündem

Gündem

Genç Öncüler’in Aralık/125. Sayısı “Sokağın Çocuğu Olur Mu?” Manşetiyle Çıktı!

Dergi bu ay, çeşitli nedenlerle sokağa mahkûm edilen çocuklarımızı yazıyor. “Sokak Çocuğu” kavramsallaştırmasının yanlışlığı, çocukları çalışmak zorunda bırakan nedenler, aileleri tarafından istismar edilen çocuklar da dosyada kendisine yer bulan konulardan. Sokaklarda yaşayan ve çalışan çocuklarla ilgili çalışmalar yapan kurumlar da dergide işleniyor. Çalışan çocuklarla yapılan röportajlar da dosyada.

Diğer yandan röportaj, sinema, gezi yazısı, köşe yazıları ve gündem içerikleri ile Genç Öncüler aralık ayında 125. sayısı ile yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Allah insanı bir erkek ve bir dişiden yarattı. Aralarına muhabbeti koydu. Kalpleri birbirine ısındırdı. Allah, insanı bir anne ve bir babayı vesile kılarak yarattı. Ve annelik duygusunu… Anne, yavrusunu en kıymetli yerde büyüttü. Yavrusunu sinesinde büyüttü. Onu sarıp sarmaladı. Evladının üzerine titredi. Kendinden geçti, evladından geçmedi.

Anne hassasiyeti dilimize de yansıdı. Ağlarsa ana ağlar, gerisi yalan ağlar demişiz. Ananın bastığı yavru incinmez demişiz. Analı kuzu kınalı kuzu demişiz. Demişiz çünkü annenin şefkati her duygunun üstünde. Demişiz çünkü annenin diğer adı merhamettir.

Hal böyle iken şefkat ve merhamet görmemiş çocuklar gördük. Şaşırdık, hayret ettik. Bir çocuk, bir anneden olduğuna göre, çocuk nasıl şefkatten uzak kalır? Sonra fark ettik ki çocuklara merhamet etmesini beklediğimiz şeylere biz annelik yakıştırmasını biz yapmışız. Taşları anne yapmışız ve çocukların üzerine titremesini beklemişiz. Kaldırımlara çocukları itmişiz ve annesinin bağrı gibi taşlara uzanmasını beklemişiz.

Son zamanlarda karşımıza çıkan bir kavram, “Sokak Çocukları”. Bu ay dergi dosyamızı sokakta yaşayan çocuklara, sokağa itilmiş çocuklara, sokakta çalıştırılıp para kazanmaya zorlanan çocuklara ayırmaya karar verdik. Dosya üzerinde çalışmaya başlayınca her yerde karşımıza aynı ibare çıktı: “Sokak Çocukları”. Fark ettik ki sokağa mahkûm olan çocuklara “sokak çocuğu” dedikçe sokakları çocuklara anne yapıyoruz. “Sokağın çocuğu olmaz. Çünkü taşlar çocuk doğurmaz.”

Genç Öncüler, bu ay, sokağa mahkûm edilen çocukları dosyasına taşıyor. Sokakta yaşamak zorunda kalan çocuklar, zorla çalıştırılan, istismar edilen, dilendirilen çocuklar dosyanın konusu. Bir yandan da gerçekten çalışmak zorunda olan çocuklar var. O çalışmazsa çalışacak kimseleri olmayan, koca yürekli çocuklar da dosyanın konusu. Çözüm önerileri, yapılan çalışmalar, hukuksal haklar, metinlerin içeriğini oluşturuyor.

Elif Balat, sokağa mahkum edilen çocukları yazdı. Ali Yaşar, “Sokak Çocuğu”nu tırnak içine aldı. Osman Zinnur Aksu, sokak çocuklarının geleceğini sorguladı. Mahinur Özdemir, Kıyıya Vuran Balıklar” hikayesini sayfalara taşıdı. Toleuzgan Galiyeva, İslam’a Kavuşma yazı dizisine devam etti. Mehmed Eşref, vefat yıl dönümünde Mehmed Akif’i andı. Furkan Gençoğlu, Floransa Roma gezisini yazdı.

Bunun dışında gündem, analiz, gezi yazısı, film kritiği ve şiir bölümleriyle Genç Öncüler dergisi ekim ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası: 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.


Genç Öncüler’in Kasım/124. Sayısı “Kurtuluş Savaşı, Anadolu ve Lozan Antlaşması” Manşetiyle Çıktı!

Dergide, bu ay, Milli Mücadele’nin öncesi ve sonrası, mücadele ettiğimiz cepheler, I. Meclis- II. Meclis ihtilafları dosyaya taşınıyor. Trablusgarp ve Medine Müdafaası da diğer başlıklardan. Klasik tarih anlatısının eleştirisi de dosyada mevcut. Ayrıca Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş ile Kurtuluş Savaşı ve Lozan Antlaşması üzerine bir söyleşi yer alıyor. Diğer yandan röportaj, sinema, gezi yazısı, köşe yazıları ve gündem içerikleri ile Genç Öncüler Kasım ayında 124. sayısı ile yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Cepheden cepheye koşmuş, zorlu savaşlardan çıkmıştık. Ülke düşmüş, devlet çökmüş, halk dermansızdı. Kefere dört bir yana girmiş, Müslümanın sancağı inmiş, Osmanlı'nın suretinde İslam'ın ruhundan intikam alınıyordu. Daha sonra Yunanistan Başbakanı da olacak olan Venizelos, Yunan ordusunu Bursa'da komuta ederken Osman Gazi'nin türbesine girmiş, sandukayı tekmeleyerek Gazi’ye küfürler savurmuş, Gazi’nin çocuklarının onurunu ayakları altına aldığını söylüyordu.

Bütün bunlar yaşanırken Anadolu son bir nefes daha alacak, en azından son toprak parçasında namusuyla ve şerefiyle yaşamaya çalışacaktı. Zafere inanan Akif de dolmuş, dolmuş, dolmuş ve "Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak/ Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak." nidalarını İslâm ordusuna göndermişti.

Olaylar gelişmeye devam etti. Zafer kazanmış, kazandığımız gibi dibi görmüştük. En necis ellerle en kutsalımıza el konulmuş, sindirilmiş, ezilmiş, soluksuz kalmıştık. "Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal." mısrasının yazılmasından yirmi sekiz yıl sonra "Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!" dizesi kaleme alınmıştı.

Otuz bir daha yaşayınca "Bizim çocuklar kazandı." cümleleriyle karşılaştık.

İmtihan. Göz açtık kapadık. Yeni bir yüzyılı teneffüs ettik. Doğunun da batının da sahibi olan Allah, malı ve parayı elden ele dolaştırdığı gibi iktidarı da elden ele dolaştırır ve imtihan ederdi. İktidardan bir parça, öz yurdunda garip yaşayan çocukların omzuna kondu.

Zor zamanlarda hor görülen garip ve öksüz dava; nimetin içine düştüğünde etrafında leş yiyicileri, nemelazımcıları, yardakçıları buldu. Leşten beslenen göbeğini, nemelazımcı minderini, yardakçı makamını büyüttü.

Her şeye rağmen, bütün eleştirilere rağmen, kutlu davanın garip ve öksüz taşıyıcıları olduğu inancını kaybetmedik. Belki uzun soluklu bir yürüyüş için üç kişi yeterli değil. Ancak ümitlerimizi taze tutmak için bir cümle, bir bakış, bir tavır yeter. Herkesi kucaklayan, fay hatları üzerine söylemini inşa etmeyen, üslubunu ihya üzerine kuran, kırmayan, yanında yolsuzluğa cesaret dahi edilemeyen, kendisini saf bir şekilde sevenleri ne idiği belirsiz tiplere yem etmeyen, yükün altında beraber ezildiği kardeşlerine ahlaksızca saldırılmasına göz yummayan bir tavır, umudumuzu baki kılmaya yeter. Allah, ne yaşarsak, onu imtihanımız edecektir.

Genç Öncüler dergisi, bu ay, Kurtuluş Savaşı’na giden süreci, Anadolu’nun şerefli mücadelesini, hala tartışma konusu olan Lozan Antlaşması’nı ve I. Meclis - II. Meclis karşılaştırmasını sayfalarına taşıdı. Metinlerin içeriğinde dönemin felsefesi incelendi, belirli olaylar üzerinden olayları anlamaya çalıştı.

Fatih Kadir Demirel, Elveda Trablusgarp yazısını yazdı. Osman Zinnur Aksu, tarihi doğrunun ne olduğunu sorguladı. Ömer Faruk Çekmece, Milli Mücadele ve Toplum adlı makaleyi kaleme aldı. Muhammed Salih Demirtaş, yeni kurulan Cumhuriyet’i ve ilk dönem dış politikasını inceledi. Tunahan Elmas, Meclis’teki ilk cinayeti yazdı. Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş Hoca ile Kurtuluş Savaşı ve Lozan üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Dosya dışı konularda Furkan Gençoğlu “Sonra Bir Uyandım” başlığıyla gezi yazılarına başladı. Dücane Demirtaş, Stratejik Çıkmaz yazısıyla gündemi irdelemeye devam etti. Ali Necip, hikayeleriyle aramızda. İlk hikaye: İklimidir Kışı Hüznün.

Bunun dışında gündem, analiz, gezi yazısı, film kritiği bölümleriyle Genç Öncüler dergisi kasım ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası: 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.


Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İSTANBUL
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler

ANKARA AKV
ISPARTA Umran Kültürevi
TRABZON AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV

Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,

Genç Öncüler’in Ekim/123. Sayısı “Konuşmanın Asaleti, Susma Orucu” Manşetiyle Çıktı!

Dergide, bu ay, sözün kıymetinin her geçen gün kaybolması dosyaya taşınıyor. Konuşmadan önce düşünmek, tefekkür etmek, iki düşünüp bir söylemek, derginin konuşma üzerine kullandığı başlıklardan. Susma orucu da dosyada kendine yer bulmuş. “Herkes her şeyi bilmeden önce muhakkak susmanın da bir karşılığı vardı.” diyor dergi. Diğer yandan röportaj, sinema, gezi yazısı, köşe yazıları, çeviri ve gündem içerikleri ile Genç Öncüler Ekim ayında 123. Sayısı ile yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Kavramlar, her zaman ve her tende bir elbise bulamaz kendine. Hayata dair ne kadar emare varsa hepsinin yakışık aldığı bir isim var: En çok yakışanı, asalet.

Güzellik ve estetik, milyon yıldır olduğu gibi konuşuladursun, biz, konuşanları bir köşeye bırakıp konuşmanın asaletini arayalım. Her mektubun bir adresi, her fermanın bir hedefi varsa, her sözün de bir edebi olduğunun hakikatini koyuyoruz önümüze. “Dilim ağzımda yalnız küreklik mi edecek?” diye sorarken Kazım Nami Duru, muhakkak bir şey anlatmak istemişti: Sözü asil kılmanın kelimenin gittiği yeri takip etmekten geçtiğinin farkında... Hem farkındayız: İnsanlar gibi kelimeler de ölümlü.

Bilmenin karşılığı konuşmak… Bil ki konuşasın. Ancak bilenin konuşması bir değer ihtiva eder. Bilmem fark ediyor musunuz, bilgi insanın ayağına geldiğinden beri bilgili insanların sayısı azaldı. Bilginlerimiz, göz önünde değil. Bilmenin getireceği bilgiçliğin üzerinde nasıl duracağını merak edenler mütemadiyen konuşuyor. İki dinle bir söyle demişler. Sözün nereye dokunacağını yahut hangi boşluğu dolduracağını düşünüp konuşmak meşakkatli. Bazen susup dinlemeyi de gerekli kılıyor çünkü. Sancısı çekilip kurulmuş cümleler ne kıymetli. Susmanın pişirip de olgunlaştırmadığı söze ne nedir? Gürültü. Sözünü suskunlukla olgunlaştırıp sonra konuşanlar dağ gibi duruyor karşımızda. Nuri Pakdil, konuşmak için evvela susmuştu: “Sessizliksizlik ne zor!”

Genç Öncüler, bu ay, konuşma asaletinin ve susma orucunun anlamını arıyor. Dergi, konuşmadan önce düşünenleri, konuşurken sözün kıymetini bilenleri, konuştuktan sonra muhasebe yapanları, sustukları zaman hayrı arzulayanları hem hayırla yad ediyor, hem de sayılarının artması için Allah’a dua ediyor.

Adnan Ergün, konuşmada itidali yazdı. Osman Zinnur Aksu, Konuşmayı Öğrenmek başlıklı bir yazı kaleme aldı. Mahinur Özdemir, dinlemeksizin konuşanlara “Bir Sus!” dedi. Mustafa Yaltırak, Kazakistan’da geçirdikleri kurban bayramını yazdı. Merve Mahitapoğlu, fıkhı ve teşekkül tarihini inceledi. Ömer Faruk Çekmece, Arakan meselesini yazdı. Yeşim Börek, Türkiye’nin Kentleşme Deneyimi başlıklı yazı dizisine devam etti.

Bunun dışında gündem, analiz, gezi yazısı, film kritiği ve şiir bölümleriyle Genç Öncüler dergisi ekim ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.


Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
Isparta Umran Kültürevi
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,