Gündem

Genç Öncüler’in Ocak/126. sayısı, “ Batı’ya Doğu'dan Gelen Işık: Endülüs” manşetiyle çıktı!

Dergide, bu ay, Arap yarımadasından Avrupa’ya uzanan ve orada insanlığın birikimine onlarca katkıda bulunan, devletten öte bir medeniyet inşa eden Endülüs Emevileri dosyaya taşıyor. Devletin kuruluş süreci, altı yüz yılı geçen birikim, mimari, yazma eserler, ortaya konulan düşünce ekolleri, iç karışıklıklar ve bir çınarın yıkılışı dosyada mevcut. Diğer yandan film tahlili, gezi yazısı ve gündem içerikleriyle Genç Öncüler ocak ayında da yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Başı dik ve alnı açık bir komutan ve komutasındaki on bin asker İspanya kıyılarına çıkarma yapıyordu. İslam’ın vakur ve asil duruşunu kuşanmış yiğitler, yeni bir yurda İslam’ın mesajını ulaştırma niyetiyle gözlerini karartmış, gönüllerini yumuşatmıştı. Çok uzun sürmeyen bir kuşatma ile Endülüs’ün büyük kısmını fetheden Tarık bin Ziyad ve askerleri, zaman içinde kuzeye doğru yürümüş ve İber yarımadasının fethini tamamlamıştı.

Devletler de insanlar gibi doğar, büyür ve ölür. Öldüklerinde arkalarında ya enkaz, ya çağları aydınlatan ve insanlığın bilgi ve birikimine katkı sunan muazzam yapılar, alanlarında klasikleşen eserler, âlimler ve düşünce ekolleri bırakırlar. Endülüs’ün fethi için yola çıkarken fatihler, bin sene sonra isimlerinin rahmetle anılacağını muhakkak düşünmemişlerdi. Fakat arkalarında bıraktıkları Kurtuba, Gırnata, Malaga ve İşbiliye gibi kültür merkezleri; yetiştirdikleri İbn Tufeyl, İbn Hazm, İbn Rüşd ve İbn Arabi gibi alimlerle insanlığın bilgi ve birikiminde geniş bir parantez açılmış oldu. Mimari eserlerin çoğu yıkılmış, kitapların çoğu yakılmış olsa dahi bugün Endülüs medeniyeti hala ağır bir taş gibi kocaman bir gediği dolduruyor.

Genç Öncüler dergisi, bu ay, insanlığın en büyük birikimlerinden birini, Endülüs medeniyetini dosyaya taşıyor. Fetihlerle İslam’ın Avrupa’ya yayılmasını, İslam ordularının Viyana kapılarından önce Paris kapılarına dayanmasını; şehirlerle, kitaplarla, alimlerle insanoğlunun canına can katmasını sayfalarında işliyor. Endülüs: Çöküp gitmesi hala bir yara; bağrımızda duruyor.

Osman Zinnur Aksu ve Mahinur Özdemir Endülüs medeniyetini yazdı. Gülsüm Cemile Damar, Endülüs şehirlerini yazdı. Nur Hilal Uzun, yakılan kütüphaneleri yazdı. Menşure Aktulum, Endülüslü alim ve bilgileri sayfalarına taşıdı. Dosya dışı konularda İbrahim Enes Bulut, son zamanlarda gündeme giren sanal para Bitcoin’i yazdı. Zülfiye Zeynep Bakır’ın Avrupa ve Müslümanlar adlı makalesi de dergide. Fatih Yavuz, Kudüs’ü yazdı. Diğer yandan gezi yazısı, film kritiği, şiir ve fotoğraf sayfalarıyla Genç Öncüler ocak ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası: 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.


Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İSTANBUL
AKV
Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler

ANKARA AKV
ISPARTA Umran Kültürevi
TRABZON AKV

İslam orduları 1000 sene evvel girdikleri Kudüs’ü yüzyıllar boyunca izzetle ve adaletle yönetti. Ne zaman bir zaaf gösterip Kudüs işgal edilse hemen toparlanıldı ve gözler ve gönüller ve hayaller Kudüs’e döndü. İslam’ın elbisesini giyen müminlerin suretinde bir mübarek Selahaddin çıktı ve Haçlı ordusuyla gaza ederek Kudüs’e layık olduğu esenliği teslim etti.

Yüzyıllar geçti ve nizam bozuldu. Siyonistler Kudüs’e yerleştirildi ve mübarek belde işgal edildi. Şimdi ise Kudüs’ü tamamen sahiplenip Müslümanları şehirden silme emelleri güdüyorlar.

Fakat unutmamalılar! Ve fakat biz unutmuyoruz. Belki nesillerimiz değişir, belki suretlerimiz değişir, fakat Kudüs davamız değişmez. İçimizde yanan ateş sönmez. Mücadele azmimiz eksilmez. Aralık 2014'te 90. sayımızda Kudüs direnişini işlemiş ve "Direnişin Öğretmeni: Mescid-i Aksa" demiştik. Şimdi tekrar söylüyoruz: Belki nesiller değişir, fakat Kudüs davası mahşere kadar sinelerimizde olacak.

Genç Öncüler’in Aralık/125. Sayısı “Sokağın Çocuğu Olur Mu?” Manşetiyle Çıktı!

Dergi bu ay, çeşitli nedenlerle sokağa mahkûm edilen çocuklarımızı yazıyor. “Sokak Çocuğu” kavramsallaştırmasının yanlışlığı, çocukları çalışmak zorunda bırakan nedenler, aileleri tarafından istismar edilen çocuklar da dosyada kendisine yer bulan konulardan. Sokaklarda yaşayan ve çalışan çocuklarla ilgili çalışmalar yapan kurumlar da dergide işleniyor. Çalışan çocuklarla yapılan röportajlar da dosyada.

Diğer yandan röportaj, sinema, gezi yazısı, köşe yazıları ve gündem içerikleri ile Genç Öncüler aralık ayında 125. sayısı ile yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Allah insanı bir erkek ve bir dişiden yarattı. Aralarına muhabbeti koydu. Kalpleri birbirine ısındırdı. Allah, insanı bir anne ve bir babayı vesile kılarak yarattı. Ve annelik duygusunu… Anne, yavrusunu en kıymetli yerde büyüttü. Yavrusunu sinesinde büyüttü. Onu sarıp sarmaladı. Evladının üzerine titredi. Kendinden geçti, evladından geçmedi.

Anne hassasiyeti dilimize de yansıdı. Ağlarsa ana ağlar, gerisi yalan ağlar demişiz. Ananın bastığı yavru incinmez demişiz. Analı kuzu kınalı kuzu demişiz. Demişiz çünkü annenin şefkati her duygunun üstünde. Demişiz çünkü annenin diğer adı merhamettir.

Hal böyle iken şefkat ve merhamet görmemiş çocuklar gördük. Şaşırdık, hayret ettik. Bir çocuk, bir anneden olduğuna göre, çocuk nasıl şefkatten uzak kalır? Sonra fark ettik ki çocuklara merhamet etmesini beklediğimiz şeylere biz annelik yakıştırmasını biz yapmışız. Taşları anne yapmışız ve çocukların üzerine titremesini beklemişiz. Kaldırımlara çocukları itmişiz ve annesinin bağrı gibi taşlara uzanmasını beklemişiz.

Son zamanlarda karşımıza çıkan bir kavram, “Sokak Çocukları”. Bu ay dergi dosyamızı sokakta yaşayan çocuklara, sokağa itilmiş çocuklara, sokakta çalıştırılıp para kazanmaya zorlanan çocuklara ayırmaya karar verdik. Dosya üzerinde çalışmaya başlayınca her yerde karşımıza aynı ibare çıktı: “Sokak Çocukları”. Fark ettik ki sokağa mahkûm olan çocuklara “sokak çocuğu” dedikçe sokakları çocuklara anne yapıyoruz. “Sokağın çocuğu olmaz. Çünkü taşlar çocuk doğurmaz.”

Genç Öncüler, bu ay, sokağa mahkûm edilen çocukları dosyasına taşıyor. Sokakta yaşamak zorunda kalan çocuklar, zorla çalıştırılan, istismar edilen, dilendirilen çocuklar dosyanın konusu. Bir yandan da gerçekten çalışmak zorunda olan çocuklar var. O çalışmazsa çalışacak kimseleri olmayan, koca yürekli çocuklar da dosyanın konusu. Çözüm önerileri, yapılan çalışmalar, hukuksal haklar, metinlerin içeriğini oluşturuyor.

Elif Balat, sokağa mahkum edilen çocukları yazdı. Ali Yaşar, “Sokak Çocuğu”nu tırnak içine aldı. Osman Zinnur Aksu, sokak çocuklarının geleceğini sorguladı. Mahinur Özdemir, Kıyıya Vuran Balıklar” hikayesini sayfalara taşıdı. Toleuzgan Galiyeva, İslam’a Kavuşma yazı dizisine devam etti. Mehmed Eşref, vefat yıl dönümünde Mehmed Akif’i andı. Furkan Gençoğlu, Floransa Roma gezisini yazdı.

Bunun dışında gündem, analiz, gezi yazısı, film kritiği ve şiir bölümleriyle Genç Öncüler dergisi ekim ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası: 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.