Genç Öncüler

Üniversiteli hanımlar olarak çağımızda Müslümanların karşılaştıkları sorunlara değinmek ve çözüm yolları için beyin fırtınası yapmak amacıyla Genç Öncüler Panelinin ilkini düzenledik. Panelde sırasıyla İlmi Hayattaki Rolümüz, Davetçi Kimliğimiz, Değişen Algılarımız ve Ötekileştirme başlıklı konuşmalar yapıldı. Şeyma Nur Tan, ‘İlmi Hayattaki Rolümüz’ konusunu anlatırken bizlere ilmin faziletlerini ve bu yola çıkmanın değerini çokça hatırlattı. Bizlere örnek olacak kadın âlimleri ve onların ilim öğrenme metotlarını anlattı. ‘Davetçi Kimliğimiz’ konuşmasını dinlediğimiz Elif Yılmaz, bizlere yaşam boyu tebliği ve karşılaşacağımız zorlukları aktardı. Davetçi kimliğimizin bir Müslüman olarak tüm hayatımızı kaplaması gerektiğini tekrar tekrar hatırladık. Üçüncü konuşmacımız Betül Babacan, ‘Dünden Bugüne Değişen Algılarımız’ konusunu bizlere fark ettirmeye çalıştı. Pek çok alanda dünya görüşümüzde, ifadelerimizde oluşan değişimleri, algılarımızdaki farklılıkları ütopya ve distopya örnekleriyle dinleyicilere sundu. Son konuşmacımız Nihal Açıkel, ‘Ötekileştirme’ başlıklı sunumuyla farkında olmadığımız ötekileştirme kategorilerimizi ve ötekine karşı olan tavırlarımızın altında yatanlar hakkında konuştu. Sunum sonunda katılımcılarla yaptığımız anket ile de şimdiye kadar ötekileştirdiklerimiz ve bizi ötekileştirenlerle yüzleştik. Çeşitli konularda farkındalık ve bilinç düzeyimizin artmasını hedeflediğimiz panelimizde katılımcı arkadaşlarımızdan güzel geri dönüşler aldık. Farklı konular ve konuşmacılarla ikinci panelimizi yapabilmek duasıyla.

Ufak bir tatilden sonra, samimi mi samimi bir program ile bahar dönemi açılışımızı yapmış bulunuyoruz. Birbirinden güzel ‘’Genç Öncü’’ ile buluştuğumuz programımıza Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladık. Sonrasında ufak ikramlarımız eşliğinde yaptığımız güzel sohbetler ise bizler için programımızın en güzel kısmıydı. Bu harika günden bir hatıra olması için de ahşap rozetlerimizi rengarenk boyamayı da ihmal etmedik. Böyle güzel bir programla ders dönemimize başlamış olmak bizleri çok mutlu etti. Dönem boyunca daha nice güzel programlarda buluşmak ve beraber harika dersler yapabilmek için tüm liseli hanım kardeşlerimizi davet ediyoruz, gelin tanış olalım!

Fatih: Cumartesi / 14.00-15.30

Başakşehir: Perşembe / 17.00-18.30

Genç Öncüler’in bu sene üçüncüsünü düzenlediği “Gelenekten Geleceğe Akıl ve Zekâ Oyunlarımız” turnuvasının hazırlık süreci, aylar önce öğretmenlerimize verdiğimiz eğitim çalışmaları ile başlamıştı. Aylarca süren eğitim çalışmaları, antrenmanlar ve okul turnuvaları sonunda nihayet yarışma finallerini geçen hafta gerçekleştirdik.