Genç Öncüler

Genç Öncüler hanım yönetimi ve komisyon üyeleri olarak bahar dönemi kampımızı İzmit'te gerçekleştirdik. Müslüman neslin inşası için öncü olmayı talep eden gençler olarak kampımızda niyetlerimizi bir kez daha tazeledik. Komisyon üyelerimizle yapılan çalışmaları değerlendirme, yeni faaliyetler için de düşünme imkanı bulduk. Şemsettin Özdemir hocamızın yaptığı dersle dava yolunda kazandığı tecrübe ve ilminden faydalandık. Şeymanur Ekren Tan ablamızla yaptığımız derste de gündelik dert ve koşuşturmanın bize unutturduğu 'asıl koşu' üzerine düşünme fırsatı bukduk. Rabbimizin bizden hayırlarda yarışmamızı istediği bu koşuda neler yapmamız gerektiğini, nasıl enerji toplayacağımızı, önümüze çıkabilecek engellerin neler olduğunu öğrendik. Kamp boyunca yaptığımız diğer derslerle nebevi tebliğ metodunu kavramaya çalıştık. Dersler dışında yaptığımız doğa yürüyüşleri verilen nimetleri tefekkür etmemize vesile oldu. Kardeşliğimizi güçlendirdiğimiz, dertlerimizi hatırladığımız, niyetlerimizi tazelediğimiz bir kampı daha geride bıraktık. Biz gençleri yolunda birleştiren Allah'a hamd olsun.

2. GELENEKTEN GELECEĞE AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ!

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği, farkındalık projelerine devam ediyor. Bir gençlik hareketi olarak birçok projeye imza adan Genç Öncüler, geçtiğimiz yıl farklı bir projeyi daha kamuoyuna duyurdu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “Gelenekten Geleceğe Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası” geçen yıl İstanbul’un beş ilçesi olmak üzere toplam 32 okulda gerçekleştirildi.

Ortaokul yaş gurubu öğrencilerine yönelik olan turnuvamız geçen yıl gördüğümüz ilgi ve olumlu geri dönüşler ile bizleri bir hayli memnun etti. Bu memnuniyet ise bir sonraki yılın davetiyesi oldu.

Dört ay süresi olan turnuvamız, bu yıl kitlesini iki katına çıkardı. İstanbul’un beş ilçesinde toplamda 64 okuldan gelen öğrencilerimiz 4 farklı oyun kategorisinde yarışmamıza katıldı.

Gelenekten Geleceğe vurgusu ile gençlere farklı bir ufuk kazandırmayı hedefleyen Genç Öncüler, teknoloji çağında yaşamanın olumlu yönlerini yaşarken olumsuz yönlerinden de arındırmanın yolunu bulmaya çalışıyor. “Online” oyunların kıskacında olan gençlerimiz nasıl bir tuzağın içinde olduklarının çoğu zaman farkında değiller. Aldatmaca, kurnazlık, hilekârlık ve yalan gibi pek çok vesveseyi fısıldayan ve bunları bilinçaltına sokan oyunlardan kurtarmak niyetiyle ecdadımızın ve köklü tarihimizin “Akıl ve Zeka” kapsamında geliştirdikleri oyunları gençlere öğretmek ve akabinde turnuvasını düzenlemek bu durumu olumlu yöne çevirmenin küçük bir adımı oldu.

Bu yıl Mangala, Reverse, Dokuz Taş, Engel oyunları ile dört farklı dalda toplam 16 öğrenciye 10 bin TL ödül verildi.

Ödül törenimiz Genç Öncüler adına genel başkanımız Aşkın Özcan Abimizin açılış konuşması ile başladı. Konuşmalarında, özellikle öğretmen ve ebeveynlere seslenen Özcan, “kaybedecek bir gencimizin dahi olmadığını ve bu uğurda herkesin elini taşın altına koyup sorumluk alması gerektiğini aksi takdirde kaybımızın büyük olacağını” vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Ardından tanıtım slaytımız ile devam eden programımız İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Birimi üyesi Derviş Çelik Bey’in konuşması ile devam etti. Turnuvada emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Çelik, bu projeye İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak paydaş olmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Ayrıca “online” oyunların çocukları esir aldığını ve önlem alınmaz ise çocukların bağımlı hale geleceğini hatırlatan Çelik, konuşmasını, meslektaşlarına büyük görevler düştüğünü hatırlatarak sonlandırdı.

Ödüllerin takdiminden sonra hatıra fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi.

Programda emeği geçen tüm kardeşlerimize, bizlere ev sahipliği yapan Çapa Fen Lisesi Müdürü ve idarecilerine ve desteklerinden dolayı Hobi Eğitim Dünyasına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği

"Genç Öncüler Erkekler Lise ve Üniversite Komisyonları bir araya gelerek Paintball etkinliği düzenledi."
Genç Öncüler Erkekler Lise ve Üniversite komisyonları dostluk ve arkadaşlık bağlarını güçlendirmek amacıyla bir araya gelerek Paintball etkinliği düzenledi.
Çatalca'da yapılan paintball etkinliğinde 4 ayrı takım kurularak kıran kırana 2 oyun oynandı. Bol boyalı, rengarenk iki oyunun ardından dönüş öncesi gençlerimiz geniş ve yeşil arazide güzel havanın tadını çıkardı.

Genç Öncüler üniversiteli hanımlar komisyonu olarak geçtiğimiz haftalarda Cağaloğlu'nda açılan Pınar Kitabevi'ni ziyaret ettik. Yayınevi, kitapların arasında dostlarla sohbet edebilecek samimiyette dizayn edilmiş. Bu sıcak ortamda başka birçok yayının farklı türlerdeki kitaplarını görme fırsatı bulduk. Klasik İslami eserlerden modern düşünce kitaplarına, siyasetten tarihe kadar yüzlerce eser meraklıları tarafından dikkatle incelendi. Ardından Pınar Kitabevi'nin kurucularından Cevat Özkaya hocamız ile yayıncılık serüvenleri üzerine konuştuk. Türkiye'de yayıncılığın temellerini anlatan Cevat hocamız, yapılan yatırımların kültürel bağlamda dominasyon anlamına geldiğini ve bu işin ne kadar önemli olduğunu biz gençlere hatırlattı. Pınar Yayınları'nın kuruluş döneminde yaşadıkları tevafukları ve anıları dinlerken yüzlerimizden tebessüm eksik olmadı. Yıllar önce salih amellerle yola çıkmış bir avuç Müslüman gencin kurduğu Pınar Yayınları bu huzurlu ortamına yeni ziyaretçilerini bekliyor.

Genç Öncüler Dergisi Mart 2017'de 116. sayısıyla çıktı.

Genç Öncüler Dergisi, bu ay, kentsel dönüşümü ve kentsel dönüşümün mahalle hayatımızdan götürdüklerini irdeleyerek takipçilerinin karşısına çıkıyor.

Şehirlerde, insan sayısının artmasıyla kaçınılmaz hale gelen dönüşümde dikey mimarinin tercih edilmesi inceleniyor ve dikey mimarinin mahalle kültürümüze tahrip edici etkisi mercek altına alınıyor.
Diğer yandan röportaj, atölye, portre, sinema, gezi yazısı ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler mart ayında da yine dopdolu!


Derginin sunuş yazısı ise şöyle:
"Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
'Sığınağımız, yığınağımız oldu.'
İnsan yeryüzünde nefes almaya devam ettikçe yeni yaşam alanları keşfetti. Mağaralarda yaşadı, barakalarda yaşadı, yeni sığınaklar bulmak için ev yapımını öğrendi. Son yüzyılımızda ise son sığınağımız, son yığınağımız oldu: Gökdelenler!

Kentsel dönüşüm politikalarıyla geleneksel mahalle tarzımız terk edildi ve her tarafa yüksekliği gözle görülemeyecek binalar inşa edildi. İnsan fıtratından uzak ve insana zulmeden gökdelenler (yığınaklar), insanı insanla buluşturan geleneksel mahalle tarzımıza hançer sapladı, komşuluk ilişkilerini yerle bir etti, iletişimi kopardı, muhabbeti öldürdü.

Komşunun komşusunun külüne muhtaç olduğunu söylemişti atalarımız. Şimdi komşu komşunu hangi katta bulacak diye düşünüyoruz. Geçen hafta elli ikinci kattan otuz yedinci kattaki komşusuna gitmek isteyen Esma Hanım büyük bir sürprizle karşılaştı. Gökdelenin asansörü, Esma Hanım'ın sadece kendi katına çıkmasına izin veriyordu.


Genç Öncüler Dergisi yayın ekibi olarak biz de bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik ve bu ay kentsel dönüşümü ve kentsel dönüşümün komşuluk üzerindeki etkisini irdelemeye çalıştık. Avni Çebi, kitabının da ismi olan "Merhametli Şehirler"i yazdı. Serkan Akın, kentsel dönüşümle birlikte kaybolan değerlerimizi araştırdı.

Fatih Razi, kenti dönüştürme tarzımızın bizi uçurumun kenarına getirdiğini söyledi. Mahinur Özdemir, "Keşke Böyle Olmasaydık" diye iç geçirdi. Dücane Demirtaş, Mehmet Öğün ile kentsel dönüşüm temalı bir röportaj gerçekleştirdi, Furkan Kahraman günlük ve haftalık kiralanan dairelerin ahlakı tahrip eden yönünü masaya yatırdı. Dosyanın dışında gündem, analiz, portre, sinema, fotoğraf ve gezi yazısı bölümleriyle Genç Öncüler Dergisi mart ayında da yine dopdolu.
Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun".


"Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır." Nisa/135

Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler


Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76

Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html

Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205


Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362


Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287


Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19


Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği


Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24


Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101


KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486


Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,


Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL