Genç Öncüler

Genç Öncüler Üniversiteli hanımlar olarak bahar dönemine 18 Şubat Cumartesi günü "Amigurumi Atölyesi" ile başladık.

Amigurumi, ilk duyulduğunda tanıdık gelmese de aslında çok da uzağımızda olmayan bir uğraş. Tığ ile yapılan, içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelen amigurumiyi öğrenmek için vakfımızda toplandık. Çay ve simit eşliğinde ellerimizde tığlarımız, önümüzde örnek model kâğıtları ile etkinliğimize başladık.

Amigurumi yapmayı öğreten ablalarımızı çok uğraştırsak da bir süre sonra her birimiz bir köşede örneklerimizi büyütmeye başlamıştık. Oyuncak ayıcıklarını yaparken hızlı ilerleyen kardeşlerimiz diğerlerine umut olurken, söküp söküp baştan yapan kardeşlerimizin azmi hepimizi hayran bıraktı. Kafası büyük, bacağı kısa olan bazı oyuncaklar sayesinde ise yüzümüzden gülücükler eksik olmadı. Atölye sonunda elimizde tatlı ayıcıklarımız, hatırlarımızdakardeşliğimiz ve samimiyetimizkaldı.

İki gece üç gün süren kampımız vakfımızın Kağıthane şubesinde cuma günü ikindi vakitlerinde başlamış oldu. Evvela bir güzel karnımızı doyurduk ve birbirimizle tanıştık. Farkettik ki farklı, okullardan, mahallelerden, memleketlerden olan kardeşlerimizle aynı derdi paylaşmış ve uhuvvetimizi güçlendirmek için toplanmıştık. Çocuk olsun yetişkin olsun en iyi oyunlarla kaynaşılır diye düşünerek farklı farklı oyunlar kurduk. Başlardaki çekingen tebessümlerimiz yerini havada uçuşan esprilere ve şakalara bıraktı. Özellikle son sınıf olup YGS'ye hazırlanan kardeşlerimiz için programa koyduğumuz etüt saatimizde kimi soru çözdü, kimi kitap okudu, kimi de kamp sonuna kadar bitirmek üzere dağıttığımız hatmin cüzünü okudu. Ertesi sabah güne sabah namazıyla ve sporla başladık. Uykumuz iyice açılmıştı ve karnımız da açıkmıştı. Kahvaltının ardından Elif Yılmaz ablamızla ilk dersimizi yaptık. Günün ikinci dersini Şehadet Günhan ablamızla yarım saatlik bir dinlenmeden sonra gerçekleştirdik. Öğle namazı ve öğle yemeğinden sonra el işi etkinlik saatimizde bez çanta üzerine çizdiğimiz desenleri nakış ile işledik. Video saatimizde Nouman Ali Khan, Omar Suleiman ve Abdul Nasir Jangda'nın güncel meselelerden olan "islami cemaatler, gruplaşma" ve "gençlerin haram ilişkileri" konularını konuşup tartıştıkları bir program izledik. Liseli kardeşlerimiz de akıllarına takılan soruları dile getirdiler. Akşam ve yatsı namazlarından sonra yemeğimizi yedik. Film saatimizde patlattığımız mısırlarla birlikte fantastik bir konusu olan E.T. filmini izledik. Kampımızın son gününde Firdevs Kaluç ve May Aqraa ablalarımızla birlikte son derslerimizi de işledik. Kısa ama bereketli geçen bir üç günün ardından birbirimizle vedalaştık ve liseli kardeşlerimize hazırladığımız hediyeleri takdim ettik. Sömestr tatillerinin son günlerini bize ayıran, sınava bir ay kalmış olmasına rağmen gelerek bizi kendilerinden mahrum etmeyen tüm kardeşlerimizi tekrardan selamlıyoruz. İyi ki varlar.

Genç Öncüler Dergisi olarak bu ay 115. sayımızda "Modern Dünyada Yeni Tebliğ Dili" manşetiyle okuyucularımızla buluştuk. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan Batı'daki tebliğ hareketlerini ve bu hareketlerin geleneksel çizgiden çıkarak oluşturdukları vaaz üslubunu inceledik. Sunuş yazımız ise şöyledir:
Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
Tebliğ, çağları aşan evrensel bir mesajın yayılması için kendisini İslam’a nispet eden insanların, canlarıyla ve mallarıylaçalışmalarıdır. Tebliğe bazen bir kitap aracı kılınır bazen insanın yaşantısı kitaba işaret eder. Dönüşen dünyada tebliğ araçları da değişkenlik gösterebilir. Dijitalleşmenin hayatımızın her safhasını sarması ile yeni bir tebliğ dili ve imkanı inşa edilmeye başlandı. Yabancı genç alimlerin vaazları internet araçları vasıtasıyla dünyanın dört bir yanında milyonlarca gence ulaştı ve ulaşmaya devam ediyor. Cuma hutbelerinde telefonlara gömülen gençlik, bu alimlerin videolarına tıklanma rekorları kırdırıyor. Gençlerin dertlerine binlerce kilometre öteden ortak olan ve çözüm arayan bu alimlerin ortaya çıkardığı imkan bugün artık daha yüksek sesle tartışılıyor.
Genç Öncüler Dergisi yayın ekibi olarak bu minvalde yeni tebliğ hareketleri ve imkanları meselesini irdelemeye çalıştık. Mahinur Özdemir, İslam’ın kutup yıldızları yabancı genç alimleri araştırdı. Senanur Yaşaroğlu Diriliş Buluşmaları organizasyonlarını değerlendirdi. Nur Hilal Amerika’daki tebliğ çalışmalarını irdeledi. Dava Türkiye, Genç Müslümanlar, Camideyiz.biz isimli Türkiye merkezli yeni nesil tebliğ hareketleri kendilerini anlattılar. Dücane Demirtaş Batı’daki genç alimlerin din algılarını ve Batı değerleriyle olan ilişkilerini değerlendirdi. Dosya harici gündem, analiz, siyasal tarih, portre, edebiyat, sinema, fotoğraf ve hayali röportaj bölümleriyle Genç Öncüler Dergisi şubat ayında da dopdolu.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135
Önümüzdeki günlerde Dergimize ulaşabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler Derneği
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler

Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76
Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,
Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05453895019
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Genç Öncüler Hanımlar Komisyonu olarak 21 Ocak cumartesi günü güz dönemi derslerimizin sonuncusunu Zeynep Güzel ablamızla geçekleştirdik. Dönemimizi gözümüzün nuru olan "Namaz" konusu ile kapattık. Rabbimize yakınlaşmayı umduğumuz, dinin direği olan namaz hakkında bilmediklerimizi öğrendik, bildilermizi tekrar ederek niyetlerimizi tazelemeye çalıştık. Allah'ım Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bizlere yardım eyle. (amin) İki haftalık aradan sonra yeni dönemde de Elif Yılmaz ablamızla Müminlerin Özellikleri, Zeynep Güzel ablamızla Fıkıh ve Merve Mahitapoğlu kardeşimizle Kur'an Kültürü derslerimizi yapmaya devam edeceğiz inşaallah. Dönem arasında da Allah, O'nun rızası peşinde koşanlardan, zamanını hayırla bereketlendirenlerden eylesin. (amin)