Genç Öncüler

Genç Öncüler

Yakın Dönem Fikir ve Mücadele İnsanları 9: Sezai Karakoç
Genç Öncüler Erkekler Üniversite Komisyonu olarak düzenlediğimiz Yakın Dönem Fikir ve Mücadele İnsanları seminerleri 9. Programı ile devam ediyor.
Bu ayki programımızda Sezai Karakoç'u dinleyeceğiz. Uğur Demirel'in konuşmacı olacağı programımız 8 Nisan 2017 Cumartesi akşamı saat 19:00'da Araştırma ve Kültür Vakfı'nda.
Not: Bayanlara Yer Ayrılmıştır

Üniversite Sohbetleri Nisan Ayında da Devam Ediyor
Genç Öncüler Erkekler Üniversite Komisyonu'nun düzenlediği haftalık sohbetlerde bu ay Hamza Türkmen konuğumuz olacak.
"Tevhidi Diriliş Sürecimiz" başlığı altında yapılacak sohbetler nisan ayı boyunca her cuma, saat 19:00'da Araştırma ve Kültür Vakfı'nda gercekleştirilecek.
Tüm üniversiteli erkek kardeşlerimiz davetlidir.

Genç Öncüler Dergisi Nisan 2017'de 117. sayısıyla çıktı.

Dergi bu ay, sinema endüstrisini ve sosyal medyanın sosyolojik kültürü işgalini dosyaya taşıyarak okuyucularının karşısına çıkıyor. Selamın eminlik duygusu verdiği zamanlarla sosyal medya haberleşme kiplerini karşılaştırıyor; beyaz perdenin karanlık yüzüne dikkat çekiyor; sosyal medya bağımlılığıyla karanlık yüzün arasındaki paralel ilişkiyi masaya yatırıyor.
Diğer yandan röportaj, atölye, portre, sinema, gezi yazısı ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler nisan ayında 117. sayısıyla yine dopdolu!

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

İnsanoğlu kendini bildi bileli, selamlaşma ve haberleşme en temel ihtiyaçlarındandı. Yolda yürürken komşusunu görünce içten bir tebessümle muhatabına eminlik duygusu verenler, kaç zamandır görüşmediği dostuna selam vermek için rahatını bozanlar, atının üzerinde aylarca yol giderek kuşağının altında en kıymetli fermanları taşıyanlar; selamlaşmanın ve haberleşmenin samimiyetini ve yükünü anlayanlardandı.

Şimdi yıllar geçti. Artık “modern” zamanda yaşıyoruz. Hayatımızın merkezinde yeni bir selamlaşma ve haberleşme “aygıtı” var: Televizyon ve İnternet. Evvela misafirlere ayırdığımızın evimizin başköşesine televizyonu buyur ettik ve dünyadan haber almayı kolaylaştırdık. Sonrasında internetle –eski sıcak tebessümlerden daha yabancı bir duyguyla- tanıştık ve samimiyeti ilerlettik. Hepimizin sosyal medya hesapları var. Bir anlık kararlarla arkadaşlar ediniyoruz, bir an sonra unutmak kaydıyla yıllardır evine gitmeye gücendiğimiz dostlarımıza selam gönderiyoruz, hal hatır soruyoruz. Tam bu noktada İmam Gazali sözün arasına giriyor: “Merak etmeyeceği, dertlenmeyeceği halde muhatabına ‘Nasılsın?’ diye kişi, münafıklaşma emarelerini üzerine almıştır.”

Genç Öncüler dergisi, bu ay, filmlerin ve sosyal medyanın görünen yüzünü bir kenara bırakarak perde arkasında söylediklerini ve insanı fıtrattan uzaklaştıran özelliklerini sayfalarına taşıyor. Osman Zinnur Aksu, sinema sektörünün insana sunduğu yaşam tarzını yazdı. Talha Ulukır, Avrupa Birliği’nin Türkiye’de ve dünyada filmlere fon ayırırken istediği şartların neler olduğunu açıkladı. Senanur Yaşaroğlu, sosyal medyanın bizim neyimiz olduğunu sorguladı. İsmail Memiş, röportajımızda sosyal medyanın tarihini ve sosyal medya bağımlılığını anlattı. Dosya dışı konularda ise Sadettin Ökten ile babası Celal Hoca’yı konuştuk. Vahap Yaman yavrusunu anlamak isteyenler için tavsiyelerde bulundu. Adnan Ergün Aş/hane şiiriyle Cibali sokaklarını anlattı. Bunun dışında gündem, analiz, portre, sinema, röportaj, fotoğraf ve gezi yazısı bölümleriyle Genç Öncüler dergisi nisan ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
Isparta Umran Kültürevi
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,
Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Genç Öncüler hanım yönetimi ve komisyon üyeleri olarak bahar dönemi kampımızı İzmit'te gerçekleştirdik. Müslüman neslin inşası için öncü olmayı talep eden gençler olarak kampımızda niyetlerimizi bir kez daha tazeledik. Komisyon üyelerimizle yapılan çalışmaları değerlendirme, yeni faaliyetler için de düşünme imkanı bulduk. Şemsettin Özdemir hocamızın yaptığı dersle dava yolunda kazandığı tecrübe ve ilminden faydalandık. Şeymanur Ekren Tan ablamızla yaptığımız derste de gündelik dert ve koşuşturmanın bize unutturduğu 'asıl koşu' üzerine düşünme fırsatı bukduk. Rabbimizin bizden hayırlarda yarışmamızı istediği bu koşuda neler yapmamız gerektiğini, nasıl enerji toplayacağımızı, önümüze çıkabilecek engellerin neler olduğunu öğrendik. Kamp boyunca yaptığımız diğer derslerle nebevi tebliğ metodunu kavramaya çalıştık. Dersler dışında yaptığımız doğa yürüyüşleri verilen nimetleri tefekkür etmemize vesile oldu. Kardeşliğimizi güçlendirdiğimiz, dertlerimizi hatırladığımız, niyetlerimizi tazelediğimiz bir kampı daha geride bıraktık. Biz gençleri yolunda birleştiren Allah'a hamd olsun.

2. GELENEKTEN GELECEĞE AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ!

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği, farkındalık projelerine devam ediyor. Bir gençlik hareketi olarak birçok projeye imza adan Genç Öncüler, geçtiğimiz yıl farklı bir projeyi daha kamuoyuna duyurdu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “Gelenekten Geleceğe Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası” geçen yıl İstanbul’un beş ilçesi olmak üzere toplam 32 okulda gerçekleştirildi.

Ortaokul yaş gurubu öğrencilerine yönelik olan turnuvamız geçen yıl gördüğümüz ilgi ve olumlu geri dönüşler ile bizleri bir hayli memnun etti. Bu memnuniyet ise bir sonraki yılın davetiyesi oldu.

Dört ay süresi olan turnuvamız, bu yıl kitlesini iki katına çıkardı. İstanbul’un beş ilçesinde toplamda 64 okuldan gelen öğrencilerimiz 4 farklı oyun kategorisinde yarışmamıza katıldı.

Gelenekten Geleceğe vurgusu ile gençlere farklı bir ufuk kazandırmayı hedefleyen Genç Öncüler, teknoloji çağında yaşamanın olumlu yönlerini yaşarken olumsuz yönlerinden de arındırmanın yolunu bulmaya çalışıyor. “Online” oyunların kıskacında olan gençlerimiz nasıl bir tuzağın içinde olduklarının çoğu zaman farkında değiller. Aldatmaca, kurnazlık, hilekârlık ve yalan gibi pek çok vesveseyi fısıldayan ve bunları bilinçaltına sokan oyunlardan kurtarmak niyetiyle ecdadımızın ve köklü tarihimizin “Akıl ve Zeka” kapsamında geliştirdikleri oyunları gençlere öğretmek ve akabinde turnuvasını düzenlemek bu durumu olumlu yöne çevirmenin küçük bir adımı oldu.

Bu yıl Mangala, Reverse, Dokuz Taş, Engel oyunları ile dört farklı dalda toplam 16 öğrenciye 10 bin TL ödül verildi.

Ödül törenimiz Genç Öncüler adına genel başkanımız Aşkın Özcan Abimizin açılış konuşması ile başladı. Konuşmalarında, özellikle öğretmen ve ebeveynlere seslenen Özcan, “kaybedecek bir gencimizin dahi olmadığını ve bu uğurda herkesin elini taşın altına koyup sorumluk alması gerektiğini aksi takdirde kaybımızın büyük olacağını” vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Ardından tanıtım slaytımız ile devam eden programımız İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Birimi üyesi Derviş Çelik Bey’in konuşması ile devam etti. Turnuvada emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Çelik, bu projeye İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak paydaş olmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Ayrıca “online” oyunların çocukları esir aldığını ve önlem alınmaz ise çocukların bağımlı hale geleceğini hatırlatan Çelik, konuşmasını, meslektaşlarına büyük görevler düştüğünü hatırlatarak sonlandırdı.

Ödüllerin takdiminden sonra hatıra fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi.

Programda emeği geçen tüm kardeşlerimize, bizlere ev sahipliği yapan Çapa Fen Lisesi Müdürü ve idarecilerine ve desteklerinden dolayı Hobi Eğitim Dünyasına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği