Genç Öncüler

Genç Öncüler Dergisi Mart 2017'de 116. sayısıyla çıktı.

Genç Öncüler Dergisi, bu ay, kentsel dönüşümü ve kentsel dönüşümün mahalle hayatımızdan götürdüklerini irdeleyerek takipçilerinin karşısına çıkıyor.

Şehirlerde, insan sayısının artmasıyla kaçınılmaz hale gelen dönüşümde dikey mimarinin tercih edilmesi inceleniyor ve dikey mimarinin mahalle kültürümüze tahrip edici etkisi mercek altına alınıyor.
Diğer yandan röportaj, atölye, portre, sinema, gezi yazısı ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler mart ayında da yine dopdolu!


Derginin sunuş yazısı ise şöyle:
"Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
'Sığınağımız, yığınağımız oldu.'
İnsan yeryüzünde nefes almaya devam ettikçe yeni yaşam alanları keşfetti. Mağaralarda yaşadı, barakalarda yaşadı, yeni sığınaklar bulmak için ev yapımını öğrendi. Son yüzyılımızda ise son sığınağımız, son yığınağımız oldu: Gökdelenler!

Kentsel dönüşüm politikalarıyla geleneksel mahalle tarzımız terk edildi ve her tarafa yüksekliği gözle görülemeyecek binalar inşa edildi. İnsan fıtratından uzak ve insana zulmeden gökdelenler (yığınaklar), insanı insanla buluşturan geleneksel mahalle tarzımıza hançer sapladı, komşuluk ilişkilerini yerle bir etti, iletişimi kopardı, muhabbeti öldürdü.

Komşunun komşusunun külüne muhtaç olduğunu söylemişti atalarımız. Şimdi komşu komşunu hangi katta bulacak diye düşünüyoruz. Geçen hafta elli ikinci kattan otuz yedinci kattaki komşusuna gitmek isteyen Esma Hanım büyük bir sürprizle karşılaştı. Gökdelenin asansörü, Esma Hanım'ın sadece kendi katına çıkmasına izin veriyordu.


Genç Öncüler Dergisi yayın ekibi olarak biz de bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik ve bu ay kentsel dönüşümü ve kentsel dönüşümün komşuluk üzerindeki etkisini irdelemeye çalıştık. Avni Çebi, kitabının da ismi olan "Merhametli Şehirler"i yazdı. Serkan Akın, kentsel dönüşümle birlikte kaybolan değerlerimizi araştırdı.

Fatih Razi, kenti dönüştürme tarzımızın bizi uçurumun kenarına getirdiğini söyledi. Mahinur Özdemir, "Keşke Böyle Olmasaydık" diye iç geçirdi. Dücane Demirtaş, Mehmet Öğün ile kentsel dönüşüm temalı bir röportaj gerçekleştirdi, Furkan Kahraman günlük ve haftalık kiralanan dairelerin ahlakı tahrip eden yönünü masaya yatırdı. Dosyanın dışında gündem, analiz, portre, sinema, fotoğraf ve gezi yazısı bölümleriyle Genç Öncüler Dergisi mart ayında da yine dopdolu.
Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun".


"Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır." Nisa/135

Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler


Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76

Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html

Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205


Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362


Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287


Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19


Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği


Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24


Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101


KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486


Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,


Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

PAINTBALL'A GİDİYORUZ!
Üniversiteli ve Liseli kardeşlerimiz ile birlikte Paintball oynamaya gidiyoruz.
İki ayrı grup olarak oynanacak oyunlar 18 Mart Cumartesi saat 15:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirilecek.
Büyükçekmece'deki oyun alanına Başakşehir'den saat 14:00'da hareket edilecek.
Üniversite için irtibat ve kayıt: 0535 790 9468
Lise için irtibat ve kayıt: 0541 780 1489

Mart ayı üniversite sohbetlerimiz kaldığı yerden devam ediyor.
Her hafta cuma günleri gerçekleştirdiğimiz üniversite sohbetlerinde bu ay Yenişafak Gazetesi yazarıTaha Kılınçmisafirimiz olacak.
Ortadoğu Tarihi başlığı altında yapacağımız sohbetler 3, 17 ve 24 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Araştırma ve Kültür Vakfı'nda gerçekleştirilecek sohbetlerimiz saat 19:30'da başlayacak.
Not: Programımız üniversiteli erkek öğrencilere yöneliktir.

Malcolm Little doğum ismidiɾ ayɾıca El-Hacı Malik El-Şahbaz ismiyle de biliniɾ, Afɾoameɾikan Müslüman siyasi temsilci ve insan haklaɾı savunucusuduɾ. Sevenleɾine göɾe, siyahi insanlaɾa kaɾşı suç işleyenleɾle mücadele eden ve siyahi insanlaɾın haklaɾını savunan biɾ insandıɾ. Kaɾşıtlaɾıysa ıɾkçılığı ve şiddeti savunduğunu iddia etmektediɾ. Taɾihteki en etkili Afɾoameɾikanlaɾdan biɾisi olaɾak biliniɾ.

Genç yaşlaɾındayken yetim kaldı. Sadece altı yaşındayken babası öldüɾüldü. On üç yaşına geldiğinde ise annesi akıl hastanesine yeɾleştiɾildi. Kendisi ise koɾuyucu aileye veɾildi ve yaşamına biɾ süɾe bu şekilde devam etti.

1946 yılındɑ (20 yɑşındɑyken), hırsızlık ve hɑneye tecɑvüz suçlɑrındɑn hɑpishɑneye girdi. Hɑpishɑnedeyken, İslɑm Ümmeti (İngilizce: Nɑtion of Islɑm) isimli siyɑhi hɑreketin bir üyesi oldu. 1952 yılındɑki şɑrtlı tɑhliyesinden sonrɑ hızlɑ hɑreketin liderlerinden biri hɑline geldi. Bu hɑreketin kɑmu yüzü olduğu yɑklɑşık 12 yıl içinde; siyɑhi üstünlüğüne inɑndığı İslɑm Ümmeti öğretileri doğrultusundɑ, siyɑh ile beyɑz Amerikɑlılɑrın ɑyrılmɑsı gerektiğini sɑvundu ve sivil hɑklɑr hɑreketinin ırksɑl bütünleşme vurgulɑrınɑ kɑrşı ɑlɑycı tɑvırlɑr sergiledi.

1964 yılının Mɑrt ɑyındɑ; Mɑlcolm X, İslɑm Ümmeti (siyɑhi hɑreket) ve lideri Elijɑh Muhɑmmed ile ilgili büyük bir hɑyɑl kırıklığınɑ uğrɑdı. En sonundɑ dɑ hɑreketi ve öğretilerini reddetti. Devɑmındɑ Sünni İslɑm ile tɑnıştı. Ortɑ Doğu ve Afrikɑ'dɑ bulunduğu süre zɑrfındɑn sonrɑ Müslümɑn Cɑmisi (İngilizce: Muslim Mosque, Inc.) isimli şirketi ve Afro-Amerikɑn Birliği Örgütü'nü kurmɑk için ABD'ye geri döndü. Dɑhɑ sonrɑ dɑ Pɑn-Afrikɑnizm, siyɑhilerin kendi kɑderini tɑyin edebilme ve kendi kendilerini sɑvunmɑ hɑkkı gibi konulɑrın önemini vurgulɑyɑrɑk ırkçılığı reddederken, "Siyɑhi bir Müslümɑn olɑrɑk şuɑn özür dilememe sebep olɑn birçok şey yɑptım. sozkimin.com Bir hortlɑk gibiydim... belli bir yön işɑret edildi ve yürümem söylendi." demiştir.

İslɑm Ümmeti Hɑreketi'ni reddetmesinden sonrɑ Şubɑt 1965'te, hɑreketin üç üyesi tɑrɑfındɑn suikɑste uğrɑdı. Ölümünden kısɑ bir süre sonrɑ dɑ 20. yüzyılın en etkileyici kitɑplɑrındɑn biri olɑrɑk kɑbul edilen Mɑlcolm X Otobiyogrɑfisi (İngilizce: The Autobiogrɑphy of Mɑlcolm X) isimli kitɑbı yɑyınlɑndı.

O, ırkçılığa karşı dimdik ayakta durdu...

Sözün gücüne inananlara

Gerçekle yüz yüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.

Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir. En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır. Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok… Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir. Eğitim, gelecek için geçiş iznimiz. Çünkü gelecek, ona bugünden hazırlananların olacaktır. Eğitim olmadan, bu dünyada hiçbir yere gitmiyorsun.

Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, “özgürlük” kelimesini lügatınızdan çıkarın.

Bunu söylerken üzülüyorum ama ne yapayım işte, en sevmediğim ders matematikti. Bunun nedeni üzerinde çok düşünmüşümdür. Bunun nedeni, olsa olsa matematiğin tartışmaya hiç mahal bırakmamasıydı, başka bir neden gelmiyor aklıma. Bir yerde yanlış yapmışsanız, orada artık her şey bitiyordu.

Bugün, burada -dünya üzerinde-, bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz.

Bize şiddet uygulamayanlara karşı biz de şiddet uygulamayız.

Bir müslüman olarak yeryüzünden Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, üniversiteden sonra, hapishanedir.

Bir insan özgürlüğe doğru dürüst önem verdiğinde, güneşin altında, o özgürlüğü elde etmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Ne zaman birinin özgürlük istediğini söylediğini duyduğunuzda, ama sonraki nefesinde onu almak için ne yapmayacağını veya onu almak yolunda yapılmasına inanmadıklarını anlatacaksa, o kişi özgürlüğe inanmıyordur. Özgürlüğe inanan bir adam özgürlüğünü elde etmek veya onu muhafaza etmek için güneşin altında herşeyi yapacaktır.

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği,"Bir Gençlik Hareketi" olarak çeşitli konferanslar,geceler, tiyatrolar, kapmlar ve daha nice faailiyetlerler ile uzun soluklu yürüyüşüne devam etmektedir. 2012 yılında başlattığımız konferans serimizde bir çok yazar, ilim adımı ve cemaat lideri ile "Bir Gençlik Aranıyor Geç Olmadan!"konusu ile farklı bir tecrübeye imza attık. Gençlerin frekanslarına girerek derdimizi paylaştığımız bu ortamlarda "Arşın Gölgesindeki Genç Olmak" konusu ile Nureddin YILDIZ hocamızı ağırladık. 4 yıl önce yapılan konferansın bu bölümünü siz değerli kardeşlerimizle tekrar paylaşarak istifade edeceğinizi düşündük. Videoyu izlemek için linki tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=vP3onqXL198