Genç Öncüler

Genç Öncüler’in Ekim/123. Sayısı “Konuşmanın Asaleti, Susma Orucu” Manşetiyle Çıktı!

Dergide, bu ay, sözün kıymetinin her geçen gün kaybolması dosyaya taşınıyor. Konuşmadan önce düşünmek, tefekkür etmek, iki düşünüp bir söylemek, derginin konuşma üzerine kullandığı başlıklardan. Susma orucu da dosyada kendine yer bulmuş. “Herkes her şeyi bilmeden önce muhakkak susmanın da bir karşılığı vardı.” diyor dergi. Diğer yandan röportaj, sinema, gezi yazısı, köşe yazıları, çeviri ve gündem içerikleri ile Genç Öncüler Ekim ayında 123. Sayısı ile yine dopdolu.

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Kavramlar, her zaman ve her tende bir elbise bulamaz kendine. Hayata dair ne kadar emare varsa hepsinin yakışık aldığı bir isim var: En çok yakışanı, asalet.

Güzellik ve estetik, milyon yıldır olduğu gibi konuşuladursun, biz, konuşanları bir köşeye bırakıp konuşmanın asaletini arayalım. Her mektubun bir adresi, her fermanın bir hedefi varsa, her sözün de bir edebi olduğunun hakikatini koyuyoruz önümüze. “Dilim ağzımda yalnız küreklik mi edecek?” diye sorarken Kazım Nami Duru, muhakkak bir şey anlatmak istemişti: Sözü asil kılmanın kelimenin gittiği yeri takip etmekten geçtiğinin farkında... Hem farkındayız: İnsanlar gibi kelimeler de ölümlü.

Bilmenin karşılığı konuşmak… Bil ki konuşasın. Ancak bilenin konuşması bir değer ihtiva eder. Bilmem fark ediyor musunuz, bilgi insanın ayağına geldiğinden beri bilgili insanların sayısı azaldı. Bilginlerimiz, göz önünde değil. Bilmenin getireceği bilgiçliğin üzerinde nasıl duracağını merak edenler mütemadiyen konuşuyor. İki dinle bir söyle demişler. Sözün nereye dokunacağını yahut hangi boşluğu dolduracağını düşünüp konuşmak meşakkatli. Bazen susup dinlemeyi de gerekli kılıyor çünkü. Sancısı çekilip kurulmuş cümleler ne kıymetli. Susmanın pişirip de olgunlaştırmadığı söze ne nedir? Gürültü. Sözünü suskunlukla olgunlaştırıp sonra konuşanlar dağ gibi duruyor karşımızda. Nuri Pakdil, konuşmak için evvela susmuştu: “Sessizliksizlik ne zor!”

Genç Öncüler, bu ay, konuşma asaletinin ve susma orucunun anlamını arıyor. Dergi, konuşmadan önce düşünenleri, konuşurken sözün kıymetini bilenleri, konuştuktan sonra muhasebe yapanları, sustukları zaman hayrı arzulayanları hem hayırla yad ediyor, hem de sayılarının artması için Allah’a dua ediyor.

Adnan Ergün, konuşmada itidali yazdı. Osman Zinnur Aksu, Konuşmayı Öğrenmek başlıklı bir yazı kaleme aldı. Mahinur Özdemir, dinlemeksizin konuşanlara “Bir Sus!” dedi. Mustafa Yaltırak, Kazakistan’da geçirdikleri kurban bayramını yazdı. Merve Mahitapoğlu, fıkhı ve teşekkül tarihini inceledi. Ömer Faruk Çekmece, Arakan meselesini yazdı. Yeşim Börek, Türkiye’nin Kentleşme Deneyimi başlıklı yazı dizisine devam etti.

Bunun dışında gündem, analiz, gezi yazısı, film kritiği ve şiir bölümleriyle Genç Öncüler dergisi ekim ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah'a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 100 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.


Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
Isparta Umran Kültürevi
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,

Genç Öncüler olarak, yıllardır, sonbaharda, yeni dönemin faaliyetlerine başlamadan evvel tanışma kahvaltısında bir araya gelmekteyiz. Bu kahvaltıların faydası çoktur: Haftalar sonra dostlarımızla bir araya gelmek, yeni arkadaşlarla tanışmak, yaşama amacımızı hatırlamak ve zihinlerimizi diri tutmak… Karnımızı doyurmaktan çok daha fazlası.

Bu yılda ihtiyaç sahibi ailelere kurban dağıtımı için kolları sıvadık. Genç kardeşlerimizle birlikte kurban bayramını idrak etmek adına hazırladığımız etleri paketledikten sonra yollara düştük. Kurbanlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ailelerimizden aldığımız hayır dualarının mutluluğu ile evlerimize dönmenin huzurunu yaşadık.