Etkinlikler

Salıncakçılar, hepinize kocaman bir merhaba.

Sömestr tatilini kartopu oynayarak geçirmek isteyenler hayal kırıklığı yaşasa da, kar yüzünü inceden göstermeye başladı. Şimdi hepimizin aklında aynı soru: Nerede kaldı bu kar?

Zaman nasılda geçiyor değil mi? Kış gelecek, kar yağacak, okullar tatil olacak deyip tatil planı yaparken tatili bitirdik bile. Günler birbirini kovalayadursun bu sırada Salıncak Dergisi azıcık eğlendirsin seni.

Şimdi sana bir soru; güvenmek ne demektir? İnsan en çok kime güvenir? ‘Güvenmek güzel bir şeydir’ dediğini duyar gibiyim. Madem sen de güzel bir şeydir diyorsun, o zaman elindeki dergiyi karıştırmaya başla. Bakalım güvenmekle ilgili içinde ne bulacaksın.

Sadece bu kadar değil tabii, yepyeni sayfalar da var artık Salıncak ’ta. Sağlık sayfasında bilmemiz gereken küçük ama önemli bilgileri, dil sayfasında farklı dillerde nasıl selam verildiğini, usul sayfasında sofra adabını öğreneceksin. Tabii ki eğlence sayfası yine çok eğlenceli, Fincan Nine yine çok bilgili. O zaman sana şimdiden keyifli okumalar.

Üniversiteli hanımlar olarak çağımızda Müslümanların karşılaştıkları sorunlara değinmek ve çözüm yolları için beyin fırtınası yapmak amacıyla Genç Öncüler Panelinin ilkini düzenledik. Panelde sırasıyla İlmi Hayattaki Rolümüz, Davetçi Kimliğimiz, Değişen Algılarımız ve Ötekileştirme başlıklı konuşmalar yapıldı. Şeyma Nur Tan, ‘İlmi Hayattaki Rolümüz’ konusunu anlatırken bizlere ilmin faziletlerini ve bu yola çıkmanın değerini çokça hatırlattı. Bizlere örnek olacak kadın âlimleri ve onların ilim öğrenme metotlarını anlattı. ‘Davetçi Kimliğimiz’ konuşmasını dinlediğimiz Elif Yılmaz, bizlere yaşam boyu tebliği ve karşılaşacağımız zorlukları aktardı. Davetçi kimliğimizin bir Müslüman olarak tüm hayatımızı kaplaması gerektiğini tekrar tekrar hatırladık. Üçüncü konuşmacımız Betül Babacan, ‘Dünden Bugüne Değişen Algılarımız’ konusunu bizlere fark ettirmeye çalıştı. Pek çok alanda dünya görüşümüzde, ifadelerimizde oluşan değişimleri, algılarımızdaki farklılıkları ütopya ve distopya örnekleriyle dinleyicilere sundu. Son konuşmacımız Nihal Açıkel, ‘Ötekileştirme’ başlıklı sunumuyla farkında olmadığımız ötekileştirme kategorilerimizi ve ötekine karşı olan tavırlarımızın altında yatanlar hakkında konuştu. Sunum sonunda katılımcılarla yaptığımız anket ile de şimdiye kadar ötekileştirdiklerimiz ve bizi ötekileştirenlerle yüzleştik. Çeşitli konularda farkındalık ve bilinç düzeyimizin artmasını hedeflediğimiz panelimizde katılımcı arkadaşlarımızdan güzel geri dönüşler aldık. Farklı konular ve konuşmacılarla ikinci panelimizi yapabilmek duasıyla.

Ufak bir tatilden sonra, samimi mi samimi bir program ile bahar dönemi açılışımızı yapmış bulunuyoruz. Birbirinden güzel ‘’Genç Öncü’’ ile buluştuğumuz programımıza Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladık. Sonrasında ufak ikramlarımız eşliğinde yaptığımız güzel sohbetler ise bizler için programımızın en güzel kısmıydı. Bu harika günden bir hatıra olması için de ahşap rozetlerimizi rengarenk boyamayı da ihmal etmedik. Böyle güzel bir programla ders dönemimize başlamış olmak bizleri çok mutlu etti. Dönem boyunca daha nice güzel programlarda buluşmak ve beraber harika dersler yapabilmek için tüm liseli hanım kardeşlerimizi davet ediyoruz, gelin tanış olalım!

Fatih: Cumartesi / 14.00-15.30

Başakşehir: Perşembe / 17.00-18.30