Dergi Arşivi

Merhaba Salıncak’ın güzel çocukları.

Şu günlerde tüm vaktimizi evde geçiriyoruz; derslerimizi evde işliyoruz, kitaplarımızı evde okuyoruz, namazlarımızı evde kılıyoruz, oyunlarımızı evde oynuyoruz. Meğer ev ne çok şeymiş. Sürekli evde olunca daha önce yapmaya fırsat bulamadığımız şeylere de yavaş yavaş sıra geliyor tabii. Bu sürede fırsat bulduğumuz şeylerden biri de düşünmek; kainatın yaratılışını, bir tohumun büyüyüp en canlı renklerde çiçek açışını, yıldızların havada asılı kalışını, güneşin doğuşunu, kalbimizin hiç yorulmadan atışını ve tüm bunların muazzam bir düzen içerisinde hiç durmadan devam etmesini.

"Kuşkusuz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün değişmesinde, insanlara fayda veren yüklerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökten indirerek onunla ölü haldeki toprağa can verdiği ve orada her çeşit canlının yetişmesini sağladığı yağmurda, rüzgârları ve gökle yer arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirip yönlendirmesinde aklını işleten bir topluluk için elbette nice deliller vardır." (Bakara Suresi 164. Ayet)

Senin Dergin Salıncak'ın bu sayısında tüm bunları "Kainat Bize Ne Söyler?" diyerek düşüneceğiz ve tefekkür etmenin hayatımızdaki yerini bulacağız. Fincan Nine Akledenler İçin diyecek ve Hz. İbrahim'in düşünerek Allah'ı buluşunu anlatacak. Esma'ül Hüsna sayfasında Allah'ın isimlerinden El Bedi'nin anlamını öğreneceğiz. Ayın sayfasında Kur'an'da düşünmek ile ilgili olan ayetlerin bir kısmını bulacağız. Gezgin Çorap ile New York'ta dolaşırken, Çılgın Profesör ile mucitlerin peşinde koşturmaya devam edeceğiz. Bir güne ne kadar çok şey sığdırabileceğimizi de bu sayı ile görmüş olacağız. Kitap önerilerini bulacağımız, bir sosyoloğu yakından tanıyacağımız, peygamberleri ne kadar tanıdığımızı göreceğimiz bir Salıncak ile yine karşınızdayız. Keyifli okumalar.

Merhaba Salıncak’ın güzel çocukları.

Sonbahar mevsimi yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Havanın soğumasıyla beraber yağmurlar yağacak, parklarda, bahçelerde, yol kenarındaki ağaçlarda, yeşilden çok sarıyı göreceğiz artık. Tam tefekkür etmelik havalar değil mi?

Bu aylada büyüklerimizden ise sık sık şu nasihatleri duyacağız: Aman sıkı giyin üşüme! Soğuk içecekler içme! Kendine dikkat et! Biz Salıncak okurları da “büyüklerimiz böyle diyorsa vardır bir bildikleri” deyip sıkı giyineceğiz, onların nasihatlerini dinleyeceğiz değil mi?

Senin Dergin; Salıncak ’da“Nasihatler Rehberlik Eder” diyerek yeni sayısı için kolları sıvadı. Fincan Nine, yine tam konumuza göre bir hikaye anlatıyor bu sayımızda. Adap sayfası ise dinleme adabından uzun uzun bahsediyor. Bu kadar değil tabii ki, eğlence sayfaları ile çok eğleneceğiniz, hemşehrim sayfası ile gezmek istediğiniz şehirlere yenisini ekleyeceğiniz, dil sayfası ile yeni kelimeler öğreneceğiniz, sanat sayfası ile Kalemişi sanatını öğrenirken müze sayfası ile ilk fırsatta Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi Kütüphanesi’ni görmek isteyeceğiniz eğlenceli mi eğlenceli bir Salıncak daha sizi bekliyor. Keyifli okumalar.

Merhaba Salıncak’ ın güzel çocukları. Yaz tatilinin en güzel yanı şehir dışında, uzakta olan akrabalarımızla görüşüp hasret gidermek. Tabii bir de ziyaret ettiğimiz büyüklerimizden masallar dinleyebiliyorsak ne ala. Salıncak çocukları ise şehir dışına çıkmadan önce yaz okulu programında bir araya geldiler. Doyasıya eğlendikleri, öğrendikleri, eğlenceli mi eğlenceli bir yaz okulu yaşayıp koştular büyüklerini ziyarete. Salıncak Dergisi’ de bu sayısında “Rahmettir Misafir” diyerek misafir adabını konu edindi ve bol misafirli geçen zamanlarınızda bize yardımcı olmak istedi. Bakalım içinde neler varmış? Fincan Nine bu sayıda da bizi yalnız bırakmadı. Bazen Ev Sahibi Bazen Misafir diyerek misafir adabını anlattı. Dil sayfasında misafirlik ile ilgili kavramlar yer alırken gezi rehberimiz olan Hemşehrim sayfası, bize Muğla’yı tanıttı. Sanat sayfasında Osmanlı geleneği olan Kündekari Sanatı tanıtılırken rehber sayfası bize yardımcı olmaya devam etti. Bu kadar değil tabii, içinde bulmacaların, boyamaların, resim tamamlamaların ve çok güzel şiirlerin olduğu bir Salıncak daha seni bekliyor. Keyifli okumalar.

  • 1