Genç Öncüler Nisan-2016 105. sayısı “İslami Mücadelenin Hafızası; Ezgiler ve Meydanlar” dosyası ile çıktı!

Genç Öncüler Nis 14, 2016 0 Yorum

2003 yılından itibaren yayın hayatına devam eden Türkiye’nin en uzun soluklu gençlik dergisi Genç Öncüler Nisan sayısında İslami mücadelenin hafızası: Ezgiler ve Meydanlar konusunu gençliğin gündemine taşıyor. İslami mücadelenin tanığı olan meydanlar ve mücadelenin hikayesinin ritmini tutan ezgilerin şahitlik noktasında üstlendiği fonksiyonun tartışıldığı sayıda konuyla ilgili çok sayıda yazı, röportaj yer alıyor.

105 (1)

e-dergi formatında okumak için tıklayınız:http://www.genconculer.com/genc-onculer-105-ezgiler-ve-mey…/

Derginin sunuş yazısı şu şekilde;

Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Sevgili arkadaşlar,

Osmanlının dağılışı ve Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte batıya uyum çerçevesinde Türkiye’li Müslümanlara batı medeniyet kültür değerleri ve uygulamaları dayatılmış, toplumu hızla sekülerleştiren pratikler kamu kurumları eliyle inşa edilmiştir. Zapturapt altına alınmak isteyen Türkiye’li Müslümanlar ülkenin tabii unsuru olmanın gerektirdiği özgüven ve inançla 1960’lı yıllardan itibaren İslam Coğrafyası ile yeniden buluşmuş ve çeviri faaliyetlerinin etkisiyle tevhidi uyanış ve İslami bilinçlenme süreci etkisi altına girmiştir. Bu uyanış nice güzel hikayeyi, tecrübeyi beraberinde getirmiştir. İslami uyanışa ev sahipliği yapan meydanlar ve mücadelenin sesi olan ezgiler hikayemizin hafızasıdır.

Genç Öncüler Dergisi ekibi olarak hafızamızı hatırlamak, inançla ve sabırla yürütülen mücadelelerin hikayelerini geleceğe taşımak amacıyla ezgileri ve meydanları konu edinen bu dosyayı dostlarımızın katkılarıyla hep beraber hazırladık. Bu minvalde Vahap Yaman hocamız 17 yaşında adım attığı ve üç kuşak ailesini taşıdığı simgeleşen Beyazıt Meydanı ve mücadele hatıralarını yazdı. Demet Tezcan ile 28 Şubat sürecinde meydanlar ve mücadele ruhunu konuştuk. Grup Genç, Şehitler Kervanı, Taner Yüncüoğlu, Mustazaf Canan Osman ile İslami ezgiler ve marşlara dair hikayelerini konuştuk. Cevat Özkaya ile doksanlarda meydanda olmak ve bugünün meydanlar gerçeğini konuştuk. Furkan Gençoğlu unutulmaya yüz tutan dünyanın en büyük barışçıl sivil aktivizm hareketlerinden el ele eylemlerini hatırlattı. Ayrıca bu sayımız gündeme, tarihe, sinemaya, geleceğe dair bir çok analiz, şiir, hikayeye ev sahipliği yaptı.

Genç Öncülerin genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri,kötülükleri,kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

e-dergi formatında okumak için tıklayınız:http://www.genconculer.com/genc-onculer-105-ezgiler-ve-mey…/

Önümüzdeki günlerde Dergimize ulaşabileceğiniz noktalar
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76
Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
ORDU
Ensar Kitap
şarkiye mh. Osmanpaşa cd. no:78/B Altınordu/Ordu
0553 151 78 75
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05453895019
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder