Genç Öncüler Mayıs Ayında 118. Sayısıyla Çıktı

Genç Öncüler 10 Mayıs 2017 0 Yorum

Genç Öncüler Dergisi Mayıs 2017'de 118. sayısıyla çıktı.

            Dergi bu ay, Türkiye’deki iç göçü dosyaya taşıyarak okuyucularının karşısına çıkıyor. Göçün tarihinin yanında insanları göçe zorlayan sebepleri araştırıyor, zorunlu göçlerin insandan ve kültürümüzden götürdüklerini irdeliyor, çözüm yolları arıyor. Göçün siyasi, edebi ve toplumsal yönleri de dergide kendine yer buluyor. Diğer yandan röportaj, atölye, portre, sinema, gezi yazısı ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler mayıs ayında 118. sayısıyla yine dopdolu! 

            Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Hayata sıkı sıkıya tutunmak; arkamızda birçok şeyi bırakmak anlamına geldi çoğu zaman. Bozkırın steplerinden yaylak obalara göçmek, taşranın bayındırlaşmamış çoraklarından ticaret kervanlarının geçiş yollarına koşmak ve ekin ekip orak tutacak toprakların bereketi gidince dostu düşmanı arkada bırakıp metropollerin orta yerine göç etmek arasında hiçbir fark yoktu aslında. Farklı zamanların, farklı diyarlarda insana söylediği, ekmeğinin peşinden koşması gerektiğiydi.

Günümüz insanı, zamanın ve mekanın en başından beri kendisine öğrettiğine kayıtsız kalamazdı. Nefes ve ekmek uğruna hazırlığını yaptı; geçmişlerinin mezarından bir yumruk toprak aldı, büyüklerinin elini öptü, dostlarını bağrına son bir kez sıkıca basıp yola koyuldu. İşin, aşın, güvenin sabahına gözlerini açacağını düşündü. Hayatın akışına bıraktı kendini. Yıllar sonra kendine geldiğinde, insanı ve çevresini tanıyamaz haldeydi. Çevresi değişmiş, şehirleri bozulmuştu. Geldiği topraklarla bağı kopmuş, geçmişini unutmuştu. Göçlerle beraber eline ekmeğini aldı; ama içini göçertti… “Çalışmak, kutsal bir amaçtı.” derken İsmet Özel söze girdi:

-"Yolsuz, işsiz, hastanesiz, elektriksiz yaşıyorsun ey zavallı insan!"
Sorduk münadiye: -“Ne yapalım?”
Cevap verdi: -“Daha iyi yaşamaya çalış!”
Biz elimizden gelen hızla işli güçlü, zengin, elektrikli bir hayatı elde etmek için çalışmaya koyulduk. Hiç sormadık, "Daha iyi bir hayata sahip olunca ne olacak?" diye.
Sorsaydık şöyle diyecekti:
-"Çok daha iyi bir hayatı kazanmak için daha çok çalış."

            Genç Öncüler dergisi, bu ay, Türkiye’deki iç göçleri sayfalarına taşıyor. Osman Zinnur Aksu, göçleri ve göçlerin getirdiği ahlak tahribatını yazdı. Vahap Yaman, iç göçlerin sonunda arkada bıraktıklarımızı kaleme aldı. Mahinur Özdemir, “Gençtik, Göçtük” dedi. Ali Kurt, Anadolu’dan İstanbul’a göçün Türk romanına yansımasını inceledi. Dosya dışı konularda Mazlumder’de yaşanan son gelişmeleri Genel Başkan Ramazan Beyhan ve Genel Sekreter Kaya Kartal ile konuştuk. Yavuz Selim Sancak referandumu yazdı. Ali Tarık Parlakışık, Necip Fazıl portresi hazırladı. Bunun dışında gündem, analiz, sinema, röportaj, gezi yazısı ve şiir bölümleriyle Genç Öncüler dergisi mayıs ayında da yine dopdolu.

            Genç Öncüler'in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve sıkıntıları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.
            Allah'a emanet olun.

            Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135


Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.

Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
Isparta Umran Kültürevi
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,

 

 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder