Genç Öncüler Lapseki Üniversite Kampı

Genç Öncüler Etkinlikler 21 Eylül 2017 0 Yorum

Eylül ayı, Genç Öncüler olarak bizim Lapseki kampımızın vaktinin geldiğinin habercisidir. Bütün sıkıntının, stresin, gürültünün, koşturmanın ortasında, dört günlük bir ara… Yıllarını aynı çatı altında geçirmiş arkadaşların ve onların arasına yeni katılmış olmalarına rağmen hiç yabancılık hissetmemiş gençlerin bir araya gelecek olmasının verdiği heyecanı yaşıyoruz. Dingin bir deniz, Çanakkale sırtları, harpte binlerce şehit vermiş köylerin başını yüksekte tutar gibi vakur duruşu ve dağların yamacına şerefle uzanışı, sabahları yüzümüzü okşayarak odamıza dolan rüzgâr, köknar kokuları, serçe sesleri, denize uzanan iskele, karabataklar,  paylaşılan odalar, hazırlanan yemekler, ders halkaları, omuz bulmuş dertler ve oluşan samimiyet… Daha güzel nasıl bir ortam olabilir diye düşünüyorum. Sanırım beyhude bir bekleyiş. Cevapsız bir soru.

 

11-14 Eylül tarihleri arasında Çanakkale Lapseki’de böyle bir mekanda kampımız nihayet buldu. Kırk sekiz kişilik üniversiteli öğrenci grubu ile, dört gün, dolu dolu bir kamp dönemi geçirdik. Her sabah üçer oturumluk derslerin yapıldığı kampa kıymetli isimler konuk oldu.

İlk gün, kahvaltı ve tanışma merasiminden sonra Salih Bozan,  “Tasavvufun Kökeni ve Günümüz Hobi Tasavvufu” başlığı altında, tasavvufun ortaya çıkışı ve günümüze gelişi ile bugün ibadet ve ahkâmdan kopmuş, özellikle sosyal medyada hızla yayılan popüler tasavvuf anlayışına nasıl bakmamız gerektiği üzerinde durdu. Havuz, futbol, voleybol ve basketbol gibi sportif aktivitelerin ardından akşam yemeğinden sonra kamplarımızın vazgeçilmez oyunu olan ve tanışma ve kaynaşmayı pekiştiren “Köylüler ve Kurtlar” oyununu oynadık.

İkinci gün Abdullah Yıldız Hocamız ile “İman ve Haya” ve “Arşın Gölgesindekiler” başlığı altında iki ders yaptık. Bu derslerin ilkinde “İmanın Nizamı Haya” ile “Modern Cahiliye ve Hayasızlık” konuları üzerinde duruldu. İkincisinde ise “Adalet ve Yönetim”, “İbadet ve Gençlik”, “Mescid ve Musalli”, “Sevgi ve Allah Rızası”, “İffet ve Yiğitlik”, “İnfak ve Gizlilik” ve “Zikir ve Gözyaşı” konularını Abdullah Yıldız hoca anlattı.

Öğleden sonra gruplara ayrılan arkadaşlarla “Cemaatlerin Gençliğe Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?” başlıklı bir çalıştay düzenledik. Akşam ise film izleyip değerlendirmesini yaptık.

 Üçüncü gün, Prof. Dr. Burhanettin Can Hocamızdan “İslami Muhalefetin Dili ve İhtilaf Ahlakı” başlıklı sunum dinlendik.

Aynı günün akşamında, sahil kenarında büyük bir kamp ateşi yaktık. Saz çaldık, türküler, ezgiler, marşlar okuduk.

Son günün sabahına derslerle devam ettik. Ali Tarık Parlakışık, “Modernizm ve Kavramları” adlı sunumunu, Önder Nuri Atay ise “İslami Mücadelede Gençlik Yapılanmaları” başlıklı sunumunu yaptı. Akabinde ise, ikinci gün yaptığımız çalıştayın sunumlarını yaptık ve üzerine uzun uzun konuştuk.

 

Kırk sekiz kişiyle dolu dolu bir kamp dönemi geçirmiş olduk. Üniversiteye yeni başlayan gençler, eğitiminin sonun gelen arkadaşlarının tecrübelerinden faydalandı. Birbirlerine yakın muhitte oturanlar İstanbul’da görüşmek üzere vedalaştılar. Dönüş aracına binmeden evvel teker teker herkes sarılıp birbirinden helallik istedi. Sonra hatıra fotoğrafı… 

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder