Genç Öncüler #Haramıterket Dedi!

Genç Öncüler May 07, 2015 0 Yorum

Genç Öncüler Hareketinin başlattığı #haramıterket kampanyası, yaz aylarına girerken artan kadın bedenini teşhir eden reklam panolarının artması ile tekrar başlatıldı. Teşhire karşı tepki göstermek için biraraya gelen yaklaşık 60 genç İstanbul’un 12 bölgesinde fuhuşun toplumsallaşması ve sokakların kirletilmesine karşı tepki gösterdi.

Genç Öncüler’den yapılan açıklama;

Biz diyoruz ki, bizim tepkimiz ne bu reklamlara, ne bu markalara, ne bu şirketleridir. Bizim tepkimiz kadının metalaştırılmasınadır. Bizim tepkimiz kadın bedeninin sokaklarda ahlaksızca pazarlanmasınadır. Bizim tepkimiz kadının onurunun, milyonlarca insanın dolaştığı kent meydanlarda aşağılanmasınadır. Bizim tepkimiz bu fazla önemsenmeyen ama sinsi bir şekilde toplumun ilkesel değerlerini, ahlaki bir takım tutumlarını yozlaştıran yoz anlayışadır. Bizim tepkimiz tüm bu pervasızlıklara çanak tutan, izin veren belediyeleredir.

Seçim meydanlarında müslüman kimliğini ön plana çıkartıp, insanlardan inançlı oldukları için oy toplayan belediye başkan adayları, toplumsal ahlak nutukları çeken parti liderleri maalesef yozlaşmaya, değersizleştirmeye, ahlaksızlaştırmaya çanak tutar pozisyona gelmiş durumdadır. Belediyeler bu açık hava reklamcılığı mecralarını denetim altına almak zorundadır. Sözleşme şartnamesine ‘’genel ahlaka aykırı olmama’’ maddesi getirilmelidir. Ve bir şekilde bu hayasızlığa bir son verilmelidir.

Kadına şiddetin her geçen gün arttığı, çocuklara tecavüzlerin her geçen gün arttığı, vahşetin, katlin, ahlaksızlığın, fahşanın, pespayeliğin her geçen gün arttığı yaşadığımız bu toplumda, ‘’iyiliği emredip kötülükten alıkoyma” vazifemiz olduğunu bir an bile unutmamak zorundayız. Devletlerin parayı önceleyen insan onurunu hiçe sayan neoliberal politikaları bizi ilgilendirmez. Biz doğru bildiğimizi okuruz ve insanlığın yararına olacak çalışmaları sürdürürüz. Ve bu tutumu göstermek her “ben müslümanım” her ‘’ben onurlu bir insanım’’ diyen kardeşimizin başlıca sorumluluğudur. Ne mutlu muttaki olanlara. Ne mutlu insan onurunu her şeyden üstün tutanlara. Ne mutlu Allah yolunda koşar adım çalışanlara.

“Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler ve Allah’a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah’ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” [9:71]

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

11

12

13

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder