Genç Öncüler Dergisi Ocak-2017 114. Sayısı Çıktı!

Gündem 9 Ocak 2017 0 Yorum

Genç Öncüler Dergisi Ocak-2017 114. Sayısı Çıktı!

Genç Öncüler bu ay birlikte yaşamak zorunda mıyız sorusuyla takipçilerinin karşısına çıkıyor. Birlikte yaşama kültürü etrafında gelişen sorunların tartışıldığı bu sayıda röportaj bölümünün konusu ise Ahmet Taşgetiren. Atölye, portre, sinema, gezi yazısı ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler Ocak ayında da yine dopdolu!

e-dergi formatında okumak için tıklayınız: http://www.genconculer.com/genc-onculer-114-birlikte-yasam…/

Derginin bu ay sunuş yazısı şu şekilde;

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Sevgili arkadaşlar,

İnsanlar birbirlerini öldürmeye çalışmadan bir arada yaşayabilir mi? Biri bir diğerinin tehdidi olmadan insanların birlikte yaşamak mümkün mü? Zor ise neden hâlâ bir arada olmaya ya da dışlayıcı ortaklığa ihtiyaç duyarız? Günümüzde bu tip sorular artık sıklıkla soruluyor. Çünkü coğrafyamızda savaş, kan ve gözyaşı hiç durmadan artıyor. İç savaşların harabeye çevirdiği şehirlerde yaşam olanaksızlaşıyor. Her çıkan yeni savaşta kültür ve medeniyet hazineleri yok oluyor. Birlikte yaşama imkanı giderek bir imtihan vesilesine dönüşüyor. Hoşgörü kavramının içi boşaltıldığından beri artık insanlar “tahammül” kavramı etrafında tartışmalarını yürütüyorlar. Tahammül ama nereye kadar?

Genç Öncüler Dergisi ekibi olarak bu ay tüm bu soruların cevabını aramaya çalıştık. Kazım Sağlam hocamız birlikte yaşamanın imkanı üzerine değerlendirmelerini sundu. Zeynep Rabia Genç Medine Toplumundan tarihi bir vesika olarak günümüze gelen Medine Vesikasını inceledi. Osman Zinnur Aksu gelir adaletsizliğinin kutuplaşmaya etkini irdeledi. Mahinur Özdemir kutuplaşma aracı olarak sanatı gündemine aldı. M. Salih Demirtaş toplumsal kutuplaşmayı tetikleyen unsurları ele aldı. Tunahan Elmas tarihten kötü bir hatırayı 6-7 Eylül olaylarını ve arkaplanını yazdı. Ayrıca konu ile ilgili Ahmet Taşgetiren hocamız ile “birlikte yaşamın imkanı” konulu bir mülakat gerçekleştirdik. Dosya harici gezi yazıları, sinema eleştirileri, şiirler, portreler, denemeler ve daha bir çok içerik ile Genç Öncüler Ocak ayında da yine özgün içeriği ile ilginize sunuluyor.

Genç Öncülerin genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri,kötülükleri,kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

 

Dergimizi önümüzdeki haftaiçinden itibaren bulabileceğiniz noktalar;
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76
Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,
Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05453895019
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder