Genç Öncüler Dergisi Kasım/112. Sayısı Çıktı!

Genç Öncüler Kas 01, 2016 0 Yorum

screen-shot-2016-10-31-at-3-11-58-pm

Genç Öncüler Dergisi Kasım sayısında borçlandırılmış insan ve 120 ay vadeyle ipotek altına alınan hayatları ele alıyor. Borç sisteminin nasıl işlediği ve iktidar ilişkilerinin incelediğindiği Kasım sayısında değişen satınalma pratiklerinin dinamikleri tartışılıyor. Röportaj bölümünün bu ay konuğu ise BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO Haluk Dortluoğlu. Konuk ile “işveren gözüyle emek-sermaye ilişkileri” meselesi konuşuluyor.

e-dergi okumak için tıklayın; http://www.genconculer.com/genc-onculer-borclandirilmis-in…/

Derginin sunuş yazısı şu şekilde;

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

Sevgili arkadaşlar

Borç yiğidin kamçısıdır derler. En azından bize böyle söylendi. El hak doğrudur diyebiliriz. Durmaksızın tüketme isteği ile kamçılanan ruhumuz , dünyevi metalara ulaşma dürtülerimizi tatmin etmek adına sürekli borçlanıyor. Hayatlarımız 120 ay vade ile ipotek altına alınıyor. Bir saniyesine dahi hükmedemediğimiz bir dünya için 120 ay yaşama garantisi veriyoruz. Halbuki ölüm hepimize şah damarımızdan dahi yakın. Ölümü köşe bucak kaçılması gereken bir kabus olarak görüyoruz. Artık hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalışıyoruz. Dünyevileşmeyi geniş salonlarda yapılan ihtişamlı panellerde veya akademi dünyasının göz alıcı sitelerinde aramaya gerek yok. Dünyevileşme arka cebimizde bulunan deri cüzdanımızın için sıkışmış dikdörtgen bir plastik kartın içindeki çipte. Nereye gidersek bizi takip ediyor, nereye gidersek bizim hizmetimizde.

Bu sayımızda Genç Öncüler Dergisi ekibi olarak “borçlandırılmış insan” ve istikrar arayışı üzerine kafa yormak istedik. Furkan Gençoğlu “birlikte üretmenin imkanını” tartıştı. Tuğba Şahin “İslam’da borç” meselesini irdeledi. Mehmet Akif Akar “kredi derecelendirme kuruluşları” tartışmalarını değerlendirdi. Osman Zinnur “otomobil enflasyonuna” dikkat çekti. M.Salih Demirtaş “borçlandırılmış insanın imali” kitabını tahlil etti. Fatih Yavuz “gençliğin yeni satın alma pratiklerini” çevirdi. Dosya bağlamında “işveren gözüyle emek-sermaye ilişkilerini” arkadaşımız Dücane Demirtaş BİM birleşik marketleri icra kurulu üyesi Haluk Dortluoğlu ile konuştu. Tunahan Elmas Dünya’da ve Türkiye’de ekonomik buhranlar yazı dizisine başladı. Ayrıca gündemle ilgili son değerlendirmeler, sinema, edebiyat ve basına dair içerikler sayımızda yer buluyor.

Genç Öncülerin genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri,kötülükleri,kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Önümüzdeki günlerde Dergimize ulaşabileceğiniz noktalar:

İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76
Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,
Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05453895019

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder