Genç Öncüler Dergisi Aralık-113. Sayı Çıktı!

Genç Öncüler Kas 30, 2016 0 Yorum

 

113_magazine

Genç Öncüler Dergisi Aralık sayısında son yıllarda medya etkisi ve geleneksel kodların değişimi ile büyük bir saldırı altında bulunan Aile kurumunu ve bireyselleşme hastalığını ele alıyor. Aile kurumunun işlevsizleşmesi ile yalnızlığa sürüklenen insanın durumunu çeşitli yazılar ile ele alındığı dergide Sosyolog Seyhan Yaman ile konu üzerine yapılmış röportaj yer alıyor. Ayrıca Suriye’li Muhalif Sosyalist aktivist Yassin Al Haj Saleh ile Suriye Devriminin Hikayesinin konuşulduğu mülakat dikkat çekiyor. Denemeler, öyküler, film tahlilleri, analizler ve gündeme dair değerlendirmelerle Genç Öncüler Dergisi Aralık ayında da dopdolu!

e-dergi formatında okumak için tıklayınız: http://www.genconculer.com/genc-onculer-113-aile/

 

Derginin sunuş yazısı şu şekilde;

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

Sevgili arkadaşlar

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir. | Furkan-74

Ailemiz göz aydınlığımızdır. Çocuklarımız ve eşlerimiz bizlere Allah’ın emanetidir. Kendi bedenimiz ve tüm varlıklarımız Allah’ın nimetlerindendir.  Yüce yaratıcı “Müminler ancak kardeştirler.” Buyuruyor. Allah’ın kulları bir cemaattir. Müminler ise bu cemaatin seçkin bir zümresidirler. Toplumu esir bireylerden özgür kullara götüren yolun adı İslam’dır. Küreselleşmenin toplumu tektipleştirici dinamiklerine karşı bireyselleşerek bir savunma hattı inşa edemeyiz. Birleşerek daha güçlü bir direniş sergileyebiliriz. Aile dominonun en alt taşıdır. Aile’yi etkisizleştirirseniz bütün toplumsal yapı yerle bir olur. Bireyselleşmeden birleşmeyi bizlere öğreten “aile” kurumunun önemini kavrayabilmek amacıyla Genç Öncüler Dergisi olarak bu ay dosya konumuzu “bireyselleşme ve aile” olarak belirledik.

Bu minvalde Abdulvahap Yaman hocamız evlat sahibi olan ailelere çeşitli tavsiyelerini yazdı. Orhan Özer babalara, Sümeyye Razi annelere seslendi. Mahinur Özdemir “İslam’ın şahsiyeti ve Batı’nın bireyi” farkını değerlendirdi. İsmail Kaplan sosyal medyanın nasıl sosyal sermayeye dönüştüğünü irdeledi. Ayrıca röportaj bölümünde Sosyolog Seyhan Yaman “aile kurumu ve bireyselleşme” üzerine bir röportaj yer alıyor. Suriye’li Sosyalist muhalif aktivist Yassin Al Hajj Saleh ile “Suriye devriminin hikayesi” üzerine yapılmış bir mülakat içeriğiyle dikkat çekiyor. Denemeler, portre, sinema tahlilleri ve çeşitli içeriklerle Genç Öncüler Dergisi Aralık ayında da dopdolu!

Genç Öncülerin genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri,kötülükleri,kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

 

 

Önümüzdeki günlerde Dergimize ulaşabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih Inkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
http://ankara.akv.org.tr/?page_id=76
Isparta Umran Kültürevi
http://www.ispartakulturevi.com/kunye.html
Trabzon AKV
Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,
Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.
Abonelik için irtibat numarası; 05453895019
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder