BU BİR ÖZELEŞTİRİDİR!

Teknoloji Nis 03, 2016 0 Yorum

Teknolojinin tarihçesini etraflıca bilmem. Ama bizim nesil neredeyse her evde olan televizyona oldukça aşina büyüdü. Çocukluğumuzun sonlarına doğru bilgisayarla tanıştık ve kimimizin evinde, kimimiz de sadece okulun bilgisayar laboratuarında sırayla bilgisayar oynadık. Çocuktuk; bilgisayarla oynuyorduk o zamanlar, henüz bilgisayarın bizimle oynadığı zamanlar değildi.
Komple teorilerinin genelde kanunlaştığına şahit olduğumdan olsa gerek zaman zaman bizim neslin proje bir nesil olduğunu düşünürüm. Neredeyse her evde radyo, teyp, televizyon, sonra sonra bilgisayar  ve internetle tanışan bir nesil. Aynı zamanda annesinin mutfakta dinlediği radyoda yahut babasıyla arabada marşlarla, ezgilerle cihad ve mücadele  ruhu kazanırken (!) bir yandan da evdeki TV’de gördükleri, işittikleri ve zamanla normalleştirdikleriyle girdiği  ikilemin farkında olmayan bir nesil.
Bu nesil biraz daha büyüyüp ergenliğe adım attığındaysa evde bilgisayar ve internetin de yaygınlaşmasıyla “sanal” alemin yavaş yavaş içine girmeye başladı. “Chat” kavramıyla tanışan genç, ilk başta sanal bir yabancıyla konuşmanın tedirginliğini yaşarken ileriki zamanlarda  mahremini sergilemek için hassaten çaba sarf edeceğinden bihaberdi.
Belki de bu neslin ve sonrasının imtihanıydı bu. Yani sokakta şeker veren amca/ teyzeden kaçan nesil; ” Ali ile Ayşe’nin mutlu yuvası” yer bildirimiyle evinin adresini ve içerisindeki özelini paylaşıyordu.  Aslında Ali de Ayşe de imtihandaydılar. O Ayşe ki fotoğrafının cüzdanından düşmüş olduğunu fark etse “acaba nerede düşürdüm” diye dellenecek, utanacak, korkacak, ar edecek, günlerce ağlayacaktı. Çok değil 5,10 sene önce.  Ama şimdi sanal sosyal medyaya geldiğinde “only girls” profiline giren tanımadığı hanım kızları kabul edecekti. Üstelik cinsiyetinden nasıl emin oluyordu ki. O Ali ki hanımını değil sergileme(t) yan yana dolaşırken dahi bir edep ve haya ile çekinecekti bir nesil önce.( Örnekler artırılabilir ve fakat hepimizce malum olduğundan artık etraflıca bahsi de can sıkıcı olmaya başladı. Zira bu kötü bir durum. En basit ifadeyle ‘kötü’. Ve kötünün ağızlarda sakız olması da bir şekilde normalleşmesini beslemek oluyor maalesef.)
Velhasıl bu müslüman neslin evrimi, birileri için ‘devrim’ oldu. Birileri bir yerlerde bir şeyleri çok iyi başardı. Yasaklarla yapamadıklarını ‘özgürlük’lerle çok güzel başardılar. Hata yapan, evet büyük hatalar yapan ve kitabi bir fıkhı olmadığından mıdır nedir sanal sosyal medyada haddi aşan bir nesil meydana getirdiler. Haklarını yememek lazım bu nesil ‘özgüven’ cihetiyle eksiksiz bir nesil oldu. Zira içinden vicdanı ve bozulmamış fıtratıyla hareket edip uyaranların uyarılarına da çok sert cevaplar verebildi hep.
Allah bozulan fıtratlarımızı selamete çıkarsın. Hak ile batıl ayrımı yapmada feraset, uygulamada da sabır versin. Zira masum değiliz belki de hiç birimiz…
Vefa GÜZEL

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder