BEYAZ PERDENİN SİYAH SENARYOSU!

BEYAZ PERDENİN SİYAH SENARYOSU!

Fatih Razi Sinema Mar 05, 2016 0 Yorum

osman-pazarlama-şahan-gökbakar

BEYAZ PERDENİN SİYAH SENARYOSU!

Türk sineması son yıllarda ciddi anlamda ilerlemeler kaydetti. Millet olarak sinema artık içimizde ve bizden biriymiş gibi sahiplenmeye başladık. Vizyondakileri yerli yabancı demeden takip listemize çoktan aldık.

Milyonlar ekran başında o kadar çok kalıyor ki; reklamları en çok izleyen ülke olma şerefine nail olmuşuz!

Kültür, perdenin önünde mi yoksa arkasında mı çokta umurumuzda değil! Maksat gülmek, eğlenmek biraz da “popüler kültür” sahibi olmak…

Şimdi “ Osman Pazarlama” filmine geçebiliriz. Arkanıza yaslanın ve gülmeye hazır olun.

Sergilediği senaryo baştan aşağıya ahlaksızlıkla dolu!

“Toplumun yegâne mihenk taşı olan aileyi ve o mihenk taşının cevherleri olan çocukları ve gençleri nasıl bir tuzağın içine soktuğunu maalesef halkımız görememekte.”

Hazır değilseniz de çokta önemi yok. Çünkü millet olarak neye güldüğümüzü bilmez olmuşuz. Öyle ki; küfür varsa kahkaha da var havasındayız. Hem neyi düşünüyor neleri sorguluyoruz ki?  İzlediğimiz filmi mi karantinaya alacağız? Güldürmeyin bizi!

Hal böyle olunca gelenek, örf ve adetlerimize söylenmiş argo sözler, belden aşağı yapılmış iğrenç hakaretler kimin umurunda?

Çerçeve belli küfür et, güldür! Her filmde her yeni senaryoda yeni küfürler üretmekte çabası.

“…” geçen yerleri mi? Onu yıllar önce doldurmuş birileri. Zihinler Paris, diller Viyana.

Evet, “Osman Pazarlama” üründen çok küfür pazarladı. İzleyenlerin bir anasına sövmediği kaldı. Hele yeryüzünün en değerli varlığı olan insana bir eşya kadar değer vermemesi, dahası kadınlara yapılan hakaretler ise durumun ne kadar fecaat olduğunu gösterdi.

Toplum olarak kaybettiğimiz duyarlılıklarımızı yeniden inşa etmeliyiz. Bu hassasiyetle seçici bir bakış açımızın acilen kazanılması gerekmektedir.

“Her çıkan filme gözü kapalı, hiçbir şeyi sorgulamadan gitmek; gören gözümüzün, işiten kulağımızın, konuşan dilimizin kültür ve medeniyetimizden uzak bir şekilde hareket edeceğini unutmamamız gerekir.”

Zira toplumları değiştirmek için savaş yapılmasına gerek yoktur; çünkü bir toplum sinema sektörü ile çok rahat değiştirilebilir. Eğer bu sektör iyilerin elinde olursa toplumlar da iyi olur. Kötülerin elinde olursa kötü bir toplum meydana gelir. Aksi halde kendisine, ailesine, arkadaşına ve yurduna yabancılaşmış bir nesille karşı karşıya kalacağız demektir.

Amacım isimleri ve filmleri kötülemek değil! Hem ne haddime!

İsteyen istediği filme gidebilir. Bu seçim kişileri bağlar. Yoksa suya taş atıp bulandırmak değil derdim o suyu imkânım dâhilinde temizlemek.

Tutar mı bilmem ama siz bu filmi izlemeyin inanın çok şey kaybetmezsiniz bilakis çok şey kazanacaksınız. Bizden söylemesi.

Varsın birileri bu sefer rekor kırmasın. Rekorları siz değerli izleyenler kırsın.

-Nereden bakılması gerekiyorsa oradan bakmayı unutmayın!

Selametle.

Fatih RAZİ

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder