Ahmet Yenilmez: ”Tiyatromuz yeni bir yapılanmaya gitmeli.”

Ahmet Yenilmez: ”Tiyatromuz yeni bir yapılanmaya gitmeli.”

Kültür-Sanat Ara 22, 2014 0 Yorum

Kültür Bakanlığı’nın özel tiyatrolara verdiği destekle birlikte başlayan tartışmalara Yenilmez Sanat Merkezi’nin genel sanat yönetmeni Ahmet Yenilmez de katıldı. Star‘dan Gülcan Tezcan‘a konuşan Ahmet Yenilmez, konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Devletin her kesimden vergi aldığını, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı herkesin bu devlete vergi verdiğini belirten Yenilmez şöyle konuştu: “Oluşturulmuş olan bu fonda toplanan vergilerden, çeşitli kesintilerden meydana gelmiş olan havuzdan mevcut tiyatrolara yardım edilmekte. Bizim yanlışın bir tarafında olma mecburiyetimiz yok. O yüzden tiyatro sanatıyla ilgili bu tartışmaları yapanların, özellikle kendini bu sektörde iddia sahibi olarak gören insanların başını iki elinin arasına alıp düşünmesinde fayda var.”

Yöneticisi olduğu dönemde Muammer Karaca Tiyatrosu’nda altı yıl boyunca Genco Erkal’a pozitif ayrımcılık yapıldığını, AK Parti iktidarı döneminde de en yüksek desteği aynı ismin aldığını hatırlatan Yenilmez, tiyatro denilince akla sürekli Genco Erkal, Rutkay Aziz ve Müjdat Gezen’in gelmesine de isyan etti, “Türk tiyatrosu denildiğinde Genco Erkal, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz’den başka kimse yok mu?” dedi.

Yenilmez, yaşanan sorunun ve tartışmaların kaynağını, yardımların belli bir çevrenin tekelinden çıkmış olmasına bağlayarak şöyle devam etti: “Demek ki Genco Erkal’a destek verilseydi mesele yoktu. Genco Erkal’ın şikâyet etme hakkı yok. 12 yıllık AK Parti iktidarı ve daha öncesi yerel yönetimler döneminde en çok kollanan Genco Erkal olmuştur. (…) İnsanlar sana böyle saygı gösterecekler ve sen şu an mevcut durumdan şikâyetçi olacaksın.”

Birçok tiyatro oyuncusunun çok zor şartlarda çalıştığının altını çizen Ahmet Yenilmez, “Telif hakları, tiyatrolardan kesilen vergilerden gibi Türk tiyatrosunun dağ gibi sorunları olacak sen 50. yılını kutlamakla övünen Genco Erkal olarak yardım alamadığın zaman feveran koparacaksın. Bu durumu milletin vicdanına havale ediyorum.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Tiyatrolarda yaşanan bu tartışmanın Gezi süreci ile bir ilgisi bulunmadığının altını çizen Yenilmez, Gezi olaylarına katılan birçok tiyatrocunun devletten yardım almaya devam ettiğini belirtti.

Ayrımcılık yapıldığı iddiası üzerine örnekler veren Yenilmez, “2008 veya 2009 Necip Fazıl Kısakürek’in Para oyunu için Yenilmez Sanat Merkezi 16 bin lira aldı, Nazım Hikmet’in Keremce’si 63 bin lira. İsmail Kahraman döneminde Ulvi Alacakaptan’a yardım verilmezken sen alırken neredeydin Genco Erkal? 2009 yılında M.Akif Ersoy Dönüyor oyununa 28 bin lira verilirken Marks’ın Dönüşü’ne 73 bin lira verilirken neredeydin? Milletimizin bu hadiselerden haberi olmadığı için mağdur ediliyor zannediyorlar.” şeklinde konuştu.

Bu tartışmaların sona ermesi için tiyatromuzda yeni bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini söyleyen Yenilmez, “30 tane konservatuarınız var. Bir tane geleneksel türk tiyatrosu bölümümüz yok. Salon problemi var. Belediye rüsumu, katmadeğeri, ssk primleri gibi ciddi sorunları olan Türk tiyatrosunda bütün bunların konuşulup çözüme ulaştırılması gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış...

Bir Yorum Ekle

Gönder